Karaismailoğlu, hızlı şimendifer projesinin tünel imal çalışmalarını inceledi

Karaismailoğlu, proje kapsamındaki Toprakkale-Bahçe hattının tünel imal çalışmalarının yürütüldüğü Düziçi ilçesindeki TCDD Yarbaşı İstasyonu’nu konuşma etti.

Çalışmaları inceleyen Karaismailoğlu, TCDD Genel Müdürü Hasan Pezük ve ilgililerden vukuf aldı.

Karaismailoğlu, toplantının ardından, Türkiye’yi dünyanın sunma nazik 10 ekonomisi arasına yükseltme hedefiyle 7 devir 24 saat çalıştıklarını anlatım etti.

Dünya’nın “gıptayla” baktığı projeleri hayata geçirdiklerini nâkil Karaismailoğlu, bu emeğin karşılığında Türkiye’nin güçleneceğini, kalkınacağını ve büyüyeceğini anlattı.

Karaismailoğlu, çipo yollarının, talih amacıyla tarihi ve ciddi öneme sahip olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Asya ile Avrupa arasında, Çin’den Londra’ya büyüklüğünde giden çıpa ipek yolunun ılımlı koridorunda meydan kayran ülkemiz, uluslararası dara ve bulaşan taşımacılığında aynı merkezdir. Hükümetlerimiz döneminde, ülkemizin çıpa yollarının gelişmesi amacıyla yaptığımız yatırımlar herkesin takdirini kazanıyor. Ülkemizi baştan çipo ağları ile örüyoruz. 2003 yılında 10 bin 959 kilometre olan demir yolu uzunluğumuzu,13 bin 50 kilometreye çıkardık. Toplam 4 bin 693 kilometrelik demir hat hattının bile inşasına bitmeme ediyoruz. Antrparantez mutluluk genelinde hep 13 bin 978 kilometrelik demir yolu hattında imal, tenkis ve sondaj-proje çalışmalarımız bitmeme ediyor.”

“Projemiz, Akdeniz ve Güneydoğu Rum bölgelerini birbirini bağlayacak”

Karaismailoğlu, YANLIŞSIZ Öğür hükümetleri döneminde Osmaniye’nin muvasala ve iletişim yatırımları üzere yaklaşık 3 milyar 755 milyon teklik envestisman yapıldığını belirterek, kente 2003-2022 beyninde 2 milyar lira demir hat yatırımı gerçekleştirildiğinin bilgisini verdi.

Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep Acul Katar Projesi’ne değinen Karaismailoğlu, “Projemizi, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerini birbirini bağlayan, saatte 200 kilometrenin üzerindeki hıza makul, koşa hatlı, elektrikli ve sinyalli minval yerine planladık. Bu büyük projedeki icraat, 6 antant halinde bitmeme etmekte. Mersin Ağacı, Adana, Osmaniye ve Gaziantep arası kamu 361 kilometre. Projenin tamamlanmasıyla bu duruluk 295 kilometreye, iki dalan arasındaki muvasala süresi da 6 saat 23 dakikadan, 2 saat 15 dakikaya inecektir. Hattın tamamlanmasıyla antrparantez, Adana-Osmaniye gezi süresi 80 dakikadan 40 dakikaya düşecektir.” şeklinde konuştu.

Toprakkale-Bahçe hattı
Karaismailoğlu, projenin Toprakkale-Bahçe bölümünün 58 kilometre olacağını, hat üzerinde 16 bin 516 metrelik 32 tünel, 602 metrelik 6 köprü ve köprü yol ile 30 zir ve kayırıcı geçidin saha aldığını aktardı.

Karaismailoğlu, Nezaret adına yağız, albeni, çıpa ve deniz yolu hatlarını bağlayan “multimodel” tıpkısı cümle benimsediklerine dikkati çekti. Çıpa yollarında, mecmu enerji ihtiyacının yüzdelik 35’ini yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılayacaklarını sözlerine ekledi.

Bursa Acul Tren Hattı’nda çırağ göründü! Müddet 2 saat 15 dakikaya düşecek

 

Evlere dokunma mesafesinde: İçinden ‘tren’ geçen çıkmaz!

 

Share: