Kariyer fuarı Atatürk Üniversitesi aile sahipliğinde düzenlenecek

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi aracılığıyla planlı Yetenek Temas Yerde Bölgesel Kariyer Fuarlarının 2023 yılı etkinliklerine yönelik gerçekleştirilen hazırlık toplantısına katıldı.

11 ayrı bölgede yapılacak kariyer fuarlarının Kuzey Anadolu Bölgesinde düzenlenecek etabına esasen Atatürk Üniversitesi aile sahipliği yapacak. 6 havza üniversitesinin de paydaş yerine katılacağı aktiflik 15-16 Mart 2022 tarihinde gerçekleşecek.

Fuarların 2023 yılı planlama toplantısı; Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay’ın koordinatörlüğünde, yıpranmamış dönemde fuarlara ev sahipliği yapacak 11 üniversitenin rektörü, rektör yardımcıları ve kariyer merkezi yöneticilerinin katılımıyla başladı.

Başkan Atay: “İnsan Kaynakları Ofisi Kendisine Üniversitelerimizin Yanındayız”

Toplantıda yaptığı konuşmada, Yetenek Değme Yerde Bölgesel Kariyer Fuarlarının önümüzdeki sene dördüncüsünün düzenleneceğini belirten Başkan Atay, şunları kaydetti: “Konsensüs süresince, 2023 yılında şubat ve mart aylarında olacak şekilde üniversitelerimizin makul gördükleri yerlerde fuarlarımızı yapacağız. Ankara’daki kamu kurumları ve onlara sınırlanmış ilişik kuruluşlar, savunma uran ve Türkiye’nin özel sektörünü külah eden şişman şirketlerimiz ilkin başlamak üzere yereldeki şirketler fuarlara katılacak. Kabiliyet ihtiyacını karşılamaya yönelik organizasyonun başarıyla yapılacağına inanıyoruz. İnancımız, kariyer merkezleri ve organizasyonların ehil oldukları araçlar ve enstrümanlardan aldığımız güce dayanıyor. Bu işi ika üzerine eksperlik geliştirdiler. Kabiliyet kapısı ve bir numara sınıfta sunulan kariyer planlaması dersi öğrencilerimizin farkındalık kazanmasına nazik yardım sağladı. Dördüncüsünü yapacağımız organizasyonun geçmiş yıllardan daha faziletli katılımlı tıpkısı organizasyona dönüşeceğine inanıyoruz. 2023’te bölgesel kariyer fuarlarına öğrenci katılımı beklentimiz 400 bin civarındadır. Bu beklentilerimizin karşılanması amacıyla Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi kendisine bilcümle süreçlerde üniversitelerimizin yanındayız.”

Atatürk Üniversitesinin sonuç 2 yıldır yapmış olduğu kariyer fuarlarına birlikte antrparantez değinen Komutan Atay, hem firma hem da katılımcı noktasında Şark Anadolu Kariyer Fuarının (DAKAF) öne çıktığını vurgulayarak, Rektör Çomaklı nezdinde özellikle Kariyer Planlama ve Çıkışlı İzleme Merkezi tevessül etmek için emeği güzeşte eksiksiz darülfünun ailesine teşekkürname etti.

Rektör Çomaklı: “Fuara Yeniden Aile Sahipliği Yapmaktan Bahtiyarlık Duyacağız”

Gelecek yıl düzenlenecek olan kariyer fuarıyla ilgili değerlendirmede bulunan Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı ise fuarın, öğrencilerin kariyerleri açısından gür bire bir rehavet oluşturduğunu belirterek: “Öğrencilerimiz kendi mesleklerine ya de bağ duyduklarına alanlara ilişkin tüm detaylarla hususi şirketler ve devlet kurumlarıyla bire bir araya gelerek ulaşabiliyor. Öğrencilerimizin hareket ve staj bulma süreçleri ile istihdamlarına müteveccih girişimlerde bulunabildikleri fuar, sadece öğrencilerin kariyerine değil, elçi firmaların ati projeksiyonlarına da şişman katkı sağlıyor. Yüzlerce sergilik ve projenin sunulduğu fuarda antrparantez panel, bilgi şöleni, konuşma, arkadaşça ve terbiye programları, atölye çalışmaları ile kariyer ve gelişim dünyasına yönelik bilgilendirmede toplantıları düzenleniyor. Böylesine oylumlu tıpkı etkinliğe 2023 yılında de ev sahipliği yapmaktan nazik ayrımsız memnuniyet duyacağız. Üniversitemiz ile birlikte Dert İbrahim Çeçen, Ardahan, Erzincan Binali Yıldırım, Erzurum Teknik, Kars Kafkas ve Munzur Üniversiteleri ile hissedar adına 15-16 Mart 2023 tarihinde düzenleyeceğimiz Kariyer Fuarımızın şehrimize ve ülkemize kılıklı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Toplantıya Akdeniz Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Dicle Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, Trakya Üniversitesi rektörleri katıldı.

Yetenek Herhangi Bir Yerde Bölgesel Kariyer Fuarları Küçük Ay- Mart 2023’te, 11 ayrı bölgede 11’i aile sahibi 130’a mümasil üniversitenin paydaşlığında gerçekleştirilecek. – ERZURUM

Share: