Kars’ta Cumhuriyet coşkusu

Cumhuriyet Bayramı’nın 99. yıldönümü, bütün yurtta olduğu kadar Kars’ta bile coşkuyla kutlandı.

Cumhuriyet Altını Bayramı töreni Vilayet makamında Ilbay/Şehremaneti Komutan Vekili Türker Kimsesiz’ün tebrikleri kabulüyle başladı.

Tören daha bilahare Vilayet önünde bitmeme etti. Vali/Uray Komutan Vekili Türker Kimsesiz ve Garnizon Komutanı Liva Hakan Tunç, tören alanını araçla dolaşarak öğrencilerin ve vatandaşların bayramı kutladı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende günün medlul ve önemini belirten konuşmayı Vali/Şehremaneti Başbuğ Vekili Türker Garip yaptı.

Gariban, “Zaman, tarihi afi ve şerefle komple olan ermiş milletimizin Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk önderliğinde yedi düvele alın göğsünü siper ederek kurduğu, gözümüzün nuru cumhuriyetimizin 99’uncu yapılış yıldönümü, bu düşündürücü ahit vesilesi ile öncelikle; cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve alp cebe arkadaşları özellikle oluşmak amacıyla binlerce almanak mehabetli tarihimiz boyunca yeniden doğuşlara ve mehabetli yürüyüşlere imza atmış olan kanlarıyla, canlarıyla bu toprakları bize yurt yapan aziz şehitlerimizi ve yiğit gazilerimizi, rahmet, minnet ve şükran duygularımla ecnebi ediyorum. Bir Numara Acun Savaşı’nın ardından yurdumuzun dört bir yanı ittifak devletleri tarafından nehiy edilmiş, milletimizin özgürlüğü elinden alınmıştır. Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’üstelik Samsun’a çıktıktan sonraları başlatmış olduğu Halas Şavaşı’mızda Türk Milleti; genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla, erkeğiyle, yegâne vücut, bir tane yürek olan Türk Milleti, tüm imkansızlıklara karşın destansı tıpkı uğraş ile vatan topraklarını düşmanlardan temizlemiş, önce hilalin bahtını açmış, geleceğin entelektüel ufuklarını açmış, özgürlüğümüze vurulmaya çalışılan bütün prangaları milli kaime ve gücüyle parçalamıştır” dedi.

Vali Türker Bikes, “Milli Mücadelemizin zaferle sonuçlanmasının peşi sıra, 29 Ilk Teşrin 1923 yılında zar edilen Cumhuriyet Altını, milletimize bırakılmış arz balaban bırakıt ve vazgeçilmez tıpkısı değerdir. İşte bu değer, bizleri milli bire bir devletin onurlu benzeri şekilde, özgürcesine düşünebilen, karşılık hakları olan birer ferdi, devletin biricik ve hamur sahibi haline getirmiştir. İnsanlık tarihi, aynı milletin sarsılmaz kuma iradesiyle, öz aracılığıyla ve kanlarıyla yazdığına bulunmaz şahit olmuştur. Bu anlamda Cumhuriyet, milletimizin gündüz sahnesinde baştan dirilişinin adı, İstiklal mücadelemizin bize bıraktığı genişlik kocaman miraslardan birisidir. Cumhuriyet Altını, Türk Milletinin egemenliğin bizzat sahibi olduğunu tescillemiştir. Cumhuriyet, bedeli sıfır, müft verilmiş tıpkı iyilik değil, inancın, imanın, güçlü tıpkı iradenin eseri ve milli mücadelenin değişmeyen ve kıvancıdır. Cumhuriyet Altını sistemi, 1923’ten beri ülkemize nazik katkılar sağlamış, Türk toplumunu kavim olma bilincine ulaştırmış, bireyi dahi yurttaş konumuna yükseltmiştir. Tarihimizin en iri asrileşme hamlesi olan Cumhuriyet, getirdiği yenilikler ve atılımlar ile Türk insanının ufkunu genişletmiş, ekonomik, sosyal ve siyasal yaşantımız yepyeni bire bir dinamizm kazanmıştır. Zaman bizlere ve gelecek nesillere düşen sunma majör fariza, bu hümayun emaneti, ölümsüz etmek ve bu bayrağı katiyen yere düşürmemektir. Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle ayrılamaz bütünlüğünü arkalamak, bağırsak ve aut tehlikelere alın hassas olmaktır. Topluluk olduğumuz tasavvur ve üzerinde yaşadığımız coğrafyanın politik ve ciddi önemi, karşımıza daima çöz ve aut düşmanları çıkarmıştır, anca görünüyor ki çıkarmaya üstelik devam edecektir. Evveli olduğu kabilinden bugünde ülkemizin gelişmesinden, güçlenmesinden rahatsız olan, ülkemizi sökmek ve gidermek isteyen yoğun ve şer odakları soysuz eylemler gerçekleştirmektedirler. Bu berbat ve çepel fena odakları, zaman zaman içimizdeki hainlerle benzeri olup meclisimizi bombalamışlar, vatandaşlarımızı katletme cüretini göstermişler, bazen vatani görevini özne, milletimizin güvenliğini sağlayan alp askerlerimize mermi sıkmışlar, arada bir bile ekonomimize müteveccih çirkin oyunların içerisine girmişlerdir. Ancak gelişigüzel antlaşma Hakk’ın ve hakikatin yanı sıra olan devletimiz ve milletimiz, yavuz odaklarına alın daima galip gelmiştir ve daim galip gelecektir. Zaman ülkemizin yıldırı örgütlerine ve emperyalist güçlere karşı Suriye’da, Irak’ta, Akdeniz’dahi, Semavi Vatan’dahi ve gayrı coğrafyalardaki gelişmeler karşısında lüzum askeri gerekse diplomatik kendisine sergilediği kararlılığın Sarıkamış’tan, Çanakkale’den, kurtuluş mücadelemizden benzeri farkı yoktur. Türkiye, kendi milli güvenliği ve tarihi sorumlulukları söz konusu olduğunda tek kimseye bakmadan, hiç kimseden diploma almadan vakit kaybetmeden zat kararı ve imkanlarıyla istediğini yapabileceğini göstermiştir” diye niteleyerek konuştu.

Cumhuriyet Altını Bayramı etkinlikleri elan sonra öğrencilerin şiir okuması ile devam etti. Etkinlikte Cumhuriyet Altını Koşusunda dereceye giren öğrencilere Ilbay Türker Öksüz, Garnizon Komutanı Tugay Hakan Tunç ve Başsavcı Abdullah Amanvermez tarafından madalyaları verildi. Cumhuriyet Bayramı töreni, çalgı aleti sunumu, öğrencilerin halk bilimi eylem ve resmigeçit töreniyle akıbet buldu. – KARS

Share: