Kars’ta periferi gündöndü hasadı başladı

Kars’ta muhit ayçiçeği hasadı başladı

KARS Kars’ta kestirmece 2 bin 60 dekar alanda ekimini gerçekleştirilen ekolojik ortam ayçiçeğinin hasadı başladı. Vali/Belediye Başbuğ Vekili Türker Öksüz, biçerdöverle ayçiçeği hasadı yaptı.

Kars’ta Harbi ve Arpaçay bölgesinde 2 bin 60 dekar alanda ekimi yapılan âlem günebakan, çiftçinin yüzünü güldürdü. Beklenenin üzerinde mahsul kayran fellah, ilk kez ekimini gerçekleştirdiği ayçiçeğini önümüzdeki yıllarda elan çok ekmenin hesabını yapıyor. Kars’ın Essah ilçesinde “Sahih Güne Bakıyor” Projesi çerçevesinde ayçiçeği yetiştiriciliğine yönlendirmek amacıyla ekimi yapılan ayçiçeği tarlarının Ilbay/Şehremaneti Komutan Vekili Türker Gariban’ün katılımıyla hasadı yapıldı. Biçerdövere binerek gündöndü hasadı yapan Fakir, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Ilbay/Şehremaneti Başbuğ Vekili Türker Garip, “Tığ 2022 yılında Hem Namuslu ilçemizde, Çın ilçemizde ağırlıklı görünmek için, merkezde ve Arpaçay ilçemizde yaklaşık 2 bin 60 dekar alanda günebakan üretimi gerçekleştirdik. Bunun bin 260 dekarı Haklı ilçesinde, geldik gördük ki hasatta verim gayet adamakıllı, bundan âlem haddinden fazla bahtiyar olduk. Arkadaşlarımız 350-400 kilo dekar da üretimden bahsediyorlar. Bu çokça mefret bir cirim, yetişkin bir benzer inşallah umuyoruz kim çiftçimiz kazanacak” dedi.

“Kars’ta gün çiçeği nahiye bazlı desteklemeye makbuz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla ayçiçeğinin bölge bazlı desteklemeye alındığını anlatım eden Bikes, “Biliyorsunuz benzeri süre önce Cumhurbaşkanımızın kararıyla günâşık toprak bazlı desteklenmeye makbuz. Yani kilogram da 50 kuruş daha destek alacak çiftçilerimiz, bu üstelik bizim üzere çok müjdeli, tabii hem Cumhurbaşkanımıza, hem da Tarım ve Orman Bakanımıza durumu yeryüzü etmiştik. Sağ olsunlar onların destekleriyle günebakan bölge bazlı desteklemeye makbuz. Bu dahi bizim üzere yüce bir kazançtır” diye niteleyerek konuştu.

Öte yandan hasadı yapılan gün çiçeği traktörlerle taşınıyor. Günâşık hasadından elde edilen nişane çiftçilerin yüzünü güldürdü.

Share: