Kars’tan Kırklareli’ne kaşar göndermesi

Kırklareli Tecim ve Sanayi Odası Başkanı Soner Ilık’ın “Kars kaşarının adı, Trakya kaşarının tadı var” açıklamasına Kars’tan reaksiyon geldi. Kars Ticaret ve Uran Odası Başkanı Ertuğrul Alibeyoğlu, Kars kaşarının 100 yılı çok aynı geçmişi, ayrımlı tıpkı hars altyapısı, birçok medeniyetin, bir nice budunsal yapının, bir nice emeğin birleştiği ve coğrafi konumu, coğrafi özelliğin zarfında bulunduğu ayrımsız ürün olduğunu belirtti.

Kars Tecim ve Sanayi Odası Başkanı Ertuğrul Alibeyoğlu, yaptığı açıklamada bire bir ürünü feda etmek amacıyla ayrımlı tıpkı bölgenin ürününü karalayarak veya kötüleyerek pazarlama tekniği kullanmanın balaban benzeri hata olduğunu söyledi. Kırklareli Ticaret ve Uran Odası Başkanı Soner Ilık’ın açıklamasının akseptans edilemez olduğunu rapor eden Alibeyoğlu, “Bittabi kim Kırklareli’nin öz lokal bir ürünü, bellik ayrımsız yapıt türlü. Ama bellik ürünün tanıtımı yapılırken değişik aynı bölgenin emeğine, markasına, ticari repo sağlayacak alanını sabotaj ederek, karalayarak veya bile çamurlamak vasıtasıyla lansman yapılmasını akıllıcasına bulmuyoruz. Çünkü 81 ilin hepsinin namına göre tıpkısı markası, kendisine bakarak bire bir dernekevi değeri, bire bir ürünü bulunmakta, bunun ortamında dahi nazik aynı emek yatmaktadır. Bu emeği yok saymak yahut bu emeği hiçe addetmek, bu emeğe beis donör açıklamalarda çıkmak akıllıca ayrımsız durum değil” dedi.

“Kars kaşarının 100 yılı çok ayrımsız geçmişi, değişik tıpkı firez altyapısı var”

Kars kaşarının 100 yıllık tıpkısı geçmişi olduğuna dikkat çekici Alibeyoğlu, “Yapılan açıklamada Kırklarelili ustaların Kars kaşarını ürettiğini, Kars’a kaşar yapımını öğrettiğinden bahsedilmiş. Kars kaşarı 100 yılı fazla aynı geçmişi, farklı tıpkısı firez altyapısı, bir nice medeniyetin, birçok etnik yapının, bir nice emeğin birleştiği ve coğrafi konumu, coğrafi özelliğin ortamında bulunduğu aynı üründür. Yani apayrı aynı ille kıyaslanması akilane olanaksız aynı, ikincisi üstelik bire bir ürünü harcamak üzere ayrımlı benzeri bölgenin ürününü karalayarak veya kötüleyerek pazarlama tekniğini görmek bu elan üstelik nazik benzeri hatadır. Tığ ürünümüzü satarken 81 ilin hiçbir ürünüyle kıyaslamayız. 81 ilin bilcümle ürününe, emeğine, markasına, değerine eş çıkarız. Hepsine benzeri saygıyı gösteririz. Vakit Kaybetmeden kendi ürünümüzü feda etmek üzere elimizde bulunan doneleri, elimizde kâin değerleri pazarlayarak ürünümüzü satmaya çalışırız. Bambaşka aynı kavuşum emeğine, ticaretine kötülük verecek, kötüleyecek, huysuz etkileyecek benzeri ebat üstüne izah yaparak pazarlamaya fiilen hakeza bir işe başvurmayız. Kırklareli Ticaret Odası’nın yapmış olduğu bu açıklamayı kınıyoruz. Zira bizim bellik değerimiz olan ürünün Türkiye’nin çöz piyasasında aheste bir akseptans görmüşlüğü var. İhracata dönük aynı üretime intikal yapacağız. İhracata para çıkarmayı planlarken bu cins haberlerle ürünümüzü itibarsızlaştırmanın tek anlamı namevcut” diye konuştu.

Kars kaşarı ile ilgili açıklamalara Karslı üreticiler dahi reaksiyon gösterdi. kaşar üretimi ve pazarlamasını fail Selami Çapan, “Böyle bire bir izah yapılması etik bilimi değildir. Kars kaşarının dönüp tarihine baktıklarında 100 yılı aşkın tıpkısı tarihi vardır. Bunun kökeninin nereden geldiğini çok gani biliyorlar. Trakya dahi haddinden fazla iyi biliyor, Türkiye dahi çok iyi biliyor. Kars ile mukayese etmeleri benzeri defa hatalı. Kars’ın tarihi, Kars’ın dokusu, Kars’ın bitki çeşidi, kaşara aromayı veren, lezzeti veren ayrımsız saf iklimleme cihazı var. Tıpkısı Trakya ile Kars’ın kaşarı karşılaştırma edilmesi ya aynı bilgelik kirliliğidir ya da benzeri farkındalık üzere yapılan bire bir açıklamadır. Böyle tıpkısı husus olmaz” şeklinde konuştu. – KARS

Share: