Karye okulunda basketbol, öğrenciler amacıyla tutkuya dönüştü

Yozgat’ın merkeze kapalı Osmanpaşa köyünde önce ve ortaokul öğrencilerinin 3 yıl evvel Beden Terbiyesi öğretmenleri Inayet Ezgin ile tanıştıkları basketbol, öğrencilerin tutkusu haline geldi.

Erciyes Üniversitesi Beden Terbiyesi Bölümünde okurken bire bir zamanda basket oynayan ve çıkışlı olduktan sonradan Yozgat’ın merkeze tutkun Osmanpaşa köyü önceki ve ortaokuluna 2019 yılında atanan Nimet Ezgin (29), karye okulunda eline basketbol tümü değmemiş öğrenci tutmak amacıyla çalışmalara başladı. Arz iri hayalini gerçekleştirmek için ekol müdürü ve başka öğretmen arkadaşları ile harekete geçen Ezgin’in çabalarıyla kısa sürede parçalanmamış okul öğrencilerini basketbol ile tanıştırarak basketbolu öğrencilerinin genişlik iri tutkusu haline getirdi.

İlk yıllar okulun bahçesinde mevcut tek potayla basket çalışmalarını sürdüren Ezgin, okulun temas alanını basket için kullandı. Okulun içerisinde kâin iki depoyu ölçüleri tutmasa birlikte basket sahasına dönüştürdü. Bu sayede hem içeride hem da havanın durumuna bakarak okul bahçesinde öğrencileriyle gelişigüzel basket antrenmanlarına devam etti. Okulun basak basamaklarında öğrencilerine pozisyon antrenmanları yaptırarak öğrencilerinin ağır depolamasını sağladı. Öğrencilerine basketbolu sevdirmek ve öğretmek amacıyla seçme ortamı fırsata çeviren Ezgin, 3 yılın böylelikle amacına ulaşarak ilk ve ortaokulda okuyan 85 öğrencinin tamamına basketbolu sevdirdi. Ortaokullarda yıldızlar kategorisinde 40 öğrencinin 32’sine basket lisansı çıkarılırken 5’ine üstelik atletizm lisansı çıkarıldı.

3 yılın sonunda basketbolda büyük ivme kazanan karye okulu öğrencileri için Yozgat Valiliğinin girişimi ile Cahillik ve Spor İl Müdürlüğünce meslek bahçesine bu yılın ortasında standartlara makul çıplak basketbol sahası yaptırıldı. Çalışmalarını bu sahada Beden Terbiyesi öğretmenleri Atıfet Ezgin yönetiminde sürdüren Osmanpaşa İlk ve Ortaokulu öğrencileri, memleket genelinde planlı okullar arası tedbir müsabakalarının tamamını iktisap başarısı gösterdi. Baht kategorisinde kız ve eş takımı olarak bu yıl okullar arası basketbol müsabakalarda uğraş edecek Osmanpaşa İlk ve Ortaokulu öğrencileri, Türkiye geneli müsabakalarda üstelik Yozgat’ı temsil etmek için basketbol çalışmalarını sürdürüyor.

“Basket ile toplumsal hayatım değişti”

Basket ile toplumsal hayatının değiştiğin belirten 8.sınıf öğrencisi Semanur Kalmacı, Basketbolla Iyilik Hocam sebebiyle tanıştık. Basketbola yaslı değdiğinden beri hayatmış kabil görmeye başladım. Takımın kaptanlığı üstümde olduğu sürece de henüz birlikte aynı bağlandım basketbola. Okulda aktiviteler yapıyoruz amma genişlik çok bile basketbol oynuyoruz. Hazırlık maçına gittik, haddinden fazla iyice geçti ve kazandık, geldik. Dayanılmaz aynı coşku vardı arkadaşlarımda, müdürümüz da bizi destekledi, haddinden fazla sağlıklı olsun. Haddinden Fazla şükür bol tıpkısı dereceye geldik, yakında maçlara bile çıkacağız, haddinden fazla heyecanlıyız umarım bilcümle hakeza mazbut. Basketbolu çokça seviyoruz, bu okulda basketbol oynamayan tek arkadaşımız bulunmayan. Tıpkı karye okulu olmasına rağmen çok güzel destekler kazandık. Sunu balaban isteğimiz ise bağlı tıpkısı salonumuzun olması, olmasa üstelik biz basketbol oynamaya devam edeceğiz.” dedi.

“Şekerpancarıyla antrenman yaptım”

Hasat zamanı şekerpancarı ile basketbol antrenmanı yaptığını belirten 7. Sınıf öğrencisi Hanımnur Çelik ise, “Basketbol bizim amacıyla çok majör, hayatımıza geldiğinden beri bana çokça aşkın molekül kattı. Hayatım basket sayesinde çok değişti. Durumumuz aşkın bol olmadığı amacıyla bizim şekerpancarı tarlamız var. Oraya şekerpancarlarını kullanarak potalara turnike şeklinde, şut şeklinde atışlar yaptım. Onun yardımıyla turnikemle şutumu geliştirdim. Iyilik hocamızın sebebiyle buralara büyüklüğünde gelebildik ona teşekkürler ediyoruz. basket benim herhangi bir ahit rüyalarıma büyüklüğünde giriyor, basketbolu çokça seviyorum. Sunu balaban isteğimiz biricik sınırlanmış salonumuzun olması, eğer olmazsa da sokaklarda üstelik oynayabiliriz.” şeklinde konuştu.

“Basketbol bire bir şiddetli”

Basketbolun kendisi için heyecan olduğunu vurgulayan Muhammet İlbaş isimli öğrenci ise, “Basketbolu çok seviyorum ve basket bizim bildirme iri tutkumuzdur. Burada seçme antlaşma egzersiz yapıyoruz ve basketbol öğreniyoruz. Hedefim büyük aynı basketçi tevessül etmek ve derslerimde muvaffakiyetli koyulmak.” ifadelerine düzlük verdi.

“Eline tümden değmemiş öğrenci kalmadı”

Osmanpaşa İlk ve Ortaokulu’nda seçkin öğrencinin basket oynadığını belirten Beden Eğitimi Öğretmeni Atıfet Ezgin de, “Öncelikle bizim tatmin noktamız bu çocukların yüzündeki bire bir tebessüm. 2019 yılında bu okula atandığımda tek tıpkısı hedefim vardı. Eline top değmemiş biricik ayrımsız bala bırakmamak. Haddinden Fazla şükür ki bu hedefe kavuşabildik. Şu dakika bütün ilkokullarımız ve ortaokullarımızın kâffesi katlanılamaz benzeri derecede basketbol oynuyorlar. Yani çocukların hayallerini bu şekilde süslemek benim yer nazik mutluluğum. Akşam rüyalarında basketbol gördüklerini söylüyorlar, ben da elimden geldiğince burada kaldığım sürece mesai vermeye çalışacağım” diyerek konuştu.

“Okulumuzda lisanssız hiçbir öğrenci kalmadı”

Köyde lisansı sıfır mektepli kalmadığını birlikte tamlayan Ezgin, “Öncelikle gür bir sportmen ama ondan evvel ferah tıpkı kayırıcı olmaları arz şişman temennim. Onları ellerine bütünüyle aldıklarında o yüzlerindeki mutluluğu görmemim bile zaten hiçbir yerde ayrımsız doyumu, tarifi namevcut. Köy okulundayız maalesef ki mağaza imkanımız namevcut. Bizi dedik kim salonumuz olmayabilir. Bizim elimizde hangi imkan varsa onu değerlendiririz dedik. Gökçe Yazın güneşte kışın soğukta yerdeki karları küredik yine de basket oynamaya devam ettik. Ortaokulda 45 öğrencinin 38’i basketbol lisansı ferasetsiz kalanları da atletizm lisansı var ve yeniden bu da hedeflerim arasındaydı. Bu okulda lisansız ayrımsız öğrenci tutmak. Bittabi ki dahi onların akademik başarılarını destekliyoruz ama bunun yanı sıra sportif açıdan da gelişimleri bizim üzere çok koskocaman. Bu okulda daha çok cümle basketbolu çokça seviyor” dedi. – YOZGAT

Share: