Karye okulunda basketbol, öğrenciler amacıyla tutkuya dönüştü

– Karye okulunda basket, öğrenciler üzere tutkuya dönüştü

YOZGAT – Yozgat’ın merkeze sınırlanmış Osmanpaşa köyünde önceki ve ortaokul öğrencilerinin 3 yıl önceki Beden Terbiyesi öğretmenleri Inayet Ezgin ile tanıştıkları basketbol, öğrencilerin tutkusu haline geldi.

Erciyes Üniversitesi Beden Terbiyesi Bölümünde okurken benzeri zamanda basket oynayan ve çıkışlı olduktan sonra Yozgat’ın merkeze ilişkin Osmanpaşa köyü ilk ve ortaokuluna 2019 yılında atanan Kayra Ezgin (29), köy okulunda eline basketbol hepsi değmemiş mektepli tutmak üzere çalışmalara başladı. Arz iri hayalini gerçekleştirmek amacıyla ekol müdürü ve değişik sarıklı arkadaşları ile harekete geçen Ezgin’in çabalarıyla gelişmemiş sürede cemi ekol öğrencilerini basketbol ile tanıştırarak basketbolu öğrencilerinin genişlik nazik tutkusu haline getirdi.

İlk yıllar okulun bahçesinde mevcut bir tane potayla basket çalışmalarını sürdüren Ezgin, okulun değme alanını basketbol amacıyla kullandı. Okulun içerisinde kâin iki depoyu ölçüleri tutmasa bile basketbol sahasına dönüştürdü. Bu sayede hem içeride hem dahi havanın durumuna göre ekol bahçesinde öğrencileriyle alay malay basketbol antrenmanlarına bitmeme etti. Okulun basak basamaklarında öğrencilerine keyfiyet antrenmanları yaptırarak öğrencilerinin vahim depolamasını sağladı. Öğrencilerine basketbolu sevdirmek ve öğretmek için temas ortamı fırsata çeviren Ezgin, 3 yılın sonunda amacına ulaşarak evvel ve ortaokulda okuyan 85 öğrencinin tamamına basketbolu sevdirdi. Ortaokullarda yıldızlar kategorisinde 40 öğrencinin 32’sine basket lisansı çıkarılırken 5’ine bile atletizm lisansı çıkarıldı.

3 yılın böylecene basketbolda büyük ivme kazanan köy okulu öğrencileri amacıyla Yozgat Valiliğinin girişimi ile Cahillik ve Spor İl Müdürlüğünce meslek bahçesine bu yılın ortasında standartlara uygun vazıh basketbol sahası yaptırıldı. Çalışmalarını bu sahada Beden Terbiyesi öğretmenleri Atıfet Ezgin yönetiminde sürdüren Osmanpaşa İlk ve Ortaokulu öğrencileri, iklim genelinde düzenlenen okullar arası hazırlık müsabakalarının tamamını edinim başarısı gösterdi. Talih kategorisinde kız ve erkek takımı adına bu yıl okullar arası basket müsabakalarda uğraş edecek Osmanpaşa İlk ve Ortaokulu öğrencileri, Türkiye geneli müsabakalarda de Yozgat’ı öğretmek üzere basket çalışmalarını sürdürüyor.

“Basketbol ile sosyal hayatım değişti”

Basket ile içtimai hayatının değiştiğin belirten 8.sınıf öğrencisi Semanur Kalmacı, Basketbolla Ihsan Hocam sayesinde tanıştık. Basketbola dramatik değdiğinden beri hayatmış gibi görmeye başladım. Takımın kaptanlığı üstümde olduğu sürece bile henüz de benzeri bağlandım basketbola. Okulda aktiviteler yapıyoruz ama sunu çokça bile basket oynuyoruz. Tedbir maçına gittik, çokça iyice geçti ve kazandık, geldik. Müthiş benzeri çalkantı vardı arkadaşlarımda, müdürümüz birlikte bizi destekledi, haddinden fazla sağlıklı olsun. Haddinden Fazla şükür bol benzeri dereceye geldik, yakında maçlara dahi çıkacağız, çokça heyecanlıyız umarım bilcümle hakeza zarif. Basketbolu çokça seviyoruz, bu okulda basket oynamayan hiçbir arkadaşımız namevcut. Tıpkı köy okulu olmasına karşın çokça güzelce destekler kazandık. Yeryüzü şişman isteğimiz ise bağlı benzeri salonumuzun olması, olmasa dahi tığ basket oynamaya devam edeceğiz.” dedi.

“Şekerpancarıyla alıştırma yaptım”

Hasat zamanı şekerpancarı ile basket antrenmanı yaptığını belirten 7. Dershane öğrencisi Hanımnur Çelik ise, “Basket bizim üzere çokça büyük, hayatımıza geldiğinden beri bana çok aşkın öz kattı. Hayatım basket sebebiyle çok değişti. Durumumuz aşkın mebzul olmadığı için bizim şekerpancarı tarlamız var. Oraya şekerpancarlarını kullanarak potalara turnike şeklinde, şut şeklinde atışlar yaptım. Onun sayesinde turnikemle şutumu geliştirdim. Lütuf hocamızın sebebiyle buralara büyüklüğünde gelebildik ona teşekkürler ediyoruz. basketbol benim her ahit rüyalarıma kadar giriyor, basketbolu çokça seviyorum. Sunu nazik isteğimiz yegâne sınırlanmış salonumuzun olması, şayet olmazsa birlikte sokaklarda dahi oynayabiliriz.” şeklinde konuştu.

“Basketbol bir korkunç”

Basketbolun kendisi amacıyla şiddetli olduğunu vurgulayan Muhammet İlbaş isimli mektepli ise, “Basketbolu çok seviyorum ve basketbol bizim yer şişman tutkumuzdur. Burada her antlaşma egzersiz yapıyoruz ve basketbol öğreniyoruz. Hedefim balaban benzeri basketçi başlamak ve derslerimde liyakatli olmak.” ifadelerine vadi verdi.

“Eline külliyen değmemiş mektepli kalmadı”

Osmanpaşa İlk ve Ortaokulu’nda seçkin öğrencinin basket oynadığını söyleyen Beden Eğitimi Öğretmeni Kayra Ezgin de, “Öncelikle bizim kanaat noktamız bu çocukların yüzündeki tıpkı gülümseme. 2019 yılında bu okula atandığımda yegâne aynı hedefim vardı. Eline bütünüyle değmemiş tek tıpkısı çocuk bırakmamak. Haddinden Fazla şükür ki bu hedefe kavuşabildik. Şu an hep ilkokullarımız ve ortaokullarımızın bütünü dayanılmaz ayrımsız derecede basket oynuyorlar. Yani çocukların hayallerini bu şekilde süslemek benim yeryüzü nazik mutluluğum. Tün rüyalarında basket gördüklerini söylüyorlar, ben üstelik elimden geldiğince burada kaldığım sürece emek vermeye çalışacağım” diyerek konuştu.

“Okulumuzda lisanssız hiçbir mektepli kalmadı”

Köyde lisansı olmayan öğrenci kalmadığını üstelik belirten Ezgin, “Öncelikle ongun tıpkı sporcu ama ondan önceki iyi benzeri adam olmaları genişlik balaban temennim. Onları ellerine top aldıklarında o yüzlerindeki mutluluğu görmemim bile filhakika hiçbir yerde ayrımsız doyumu, tarifi yok. Karye okulundayız maatteessüf ki mağaza imkanımız namevcut. Bizi dedik ki salonumuz olmayabilir. Bizim elimizde ne imkan varsa onu değerlendiririz dedik. Literatür güneşte kışın soğukta yerdeki karları küredik yine birlikte basket oynamaya bitmeme ettik. Ortaokulda 45 öğrencinin 38’i basketbol lisansı dümbelek kalanları de atletizm lisansı var ve gene bu birlikte hedeflerim arasındaydı. Bu okulda lisansız benzeri mektepli tutmak. Tabiatıyla ki üstelik onların akademik başarılarını destekliyoruz amma bunun yanında sportif açıdan dahi gelişimleri bizim üzere haddinden fazla muhteşem. Bu okulda imdi cümle basketbolu haddinden fazla seviyor” dedi.

Share: