Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Meram Çalım, enerjik yayında soruları yanıtladı Açıklaması

Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Erek Gurur, İlk Evim İlk İş Yerim Projesi’hangi yapılan tahminî 5 milyon başvurunun, 1 milyon 714 binini gençlerin oluşturduğunu bildirdi.

Icra Vekili Kurum, TV100’dahi katıldığı canlı yayın programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

İlk Evim İlk İş Yerim Projesi kapsamındaki önce temellerin, 25 Ekim’üstelik nerede atılacağına ilişik istifham üstüne Çalım, “Projenin evvel temellerini 17 ilde atıyoruz. Ankara, Afyonkarahisar, Amasya, Kültürlü, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak’ta 5 bin konutun temelini atıyoruz.” dedi.

Hava, umum valiliklerden illerdeki ihtiyaçlara ait hikmet istediklerini, mevrut veriler çerçevesinde memleket ve ilçelerdeki sayıların belirlendiğini söyledi.

“5 milyona yakın başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimiz”

“Projeye başvuracak gençler, taksitleri elbette ödeyecek?” sorusunu yanıtlayan Çalım, “Gençlerimizin bu projeye güvenini başvuruyla gelişigüzel görüyoruz. 5 milyona mümasil başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimiz. Bu koca benzeri ölçü.” diye niteleyerek konuştu.

Bakan Çalım, projede alternatifler olduğuna bel ederek “Gençlerimize, ‘2 bin 280 liradan başlayan taksit taksit isterseniz familya alabilirsiniz.’ diyoruz. Eğer 2 bin 280 lirayı ödeyemiyorsan arsaya başvurabilirsin. 1100 liralık, 1200 liralık taksit taksit 10 yıl faizsiz arsa taksiti. Yani zaman hangi ödüyorsanız, 10 yıl benzeri taksiti ödemeye devam edeceksiniz. Bu çerçevede gençlerimiz, kendi gelirlerine projede hangisi uyuyorsa ona başvurabilirler.” dedi.

“‘Taksitlerimizdeki artış dahi yüzde 25’i geçmemelidir’ dedik”

Projedeki ödemelerin memur maaşı artışına göre düzenlenecek olmasının gâh endişelere hastalık olduğunun belirtilmesi konusunda Kurum, şunları kaydetti:

“Bunun cevabı yaptıklarımızda haddizatında. Sabık yıl memur maaşına yaklaşık yüzde 80 artım geldi. Tığ TOKİ’den ocak almış 1 milyon 170 bin vatandaşımıza dedik kim: ‘Biz kirada benzeri aranjman yaptık, icar artışı yüzde 25’i geçemez. Zımnında hane kira artışı yüzde 25 ise bizim taksitlerimizdeki artım da yüzdelik 25’i geçmemelidir ve tıpkısı yıl içerisinde borçlu vatandaşlarımıza yüzde 25 çoğalma yaptık.”

Alım, bugüne kadar gerçekleştirilen projelerde, taksit artışlarını vatandaşların ödeyebilecekleri şartlarda belirlediklerini vurguladı.

Vekil Hava, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi Türkiye’deki konut fiyatları ve kira artışını tetikleyecek mi?” sorusuna, “Tersine eksiksiz tersi benzeri kapsam olacak.” yanıtını verdi.

“Kore ve Kıbrıs gazilerimiz üstelik bu projeye başvurabilecekler”

Kore ve Kıbrıs gazilerinin projeye başvuramamalarına ait şikayetlerin hatırlatılması konusunda Hava, şunları söyledi:

“Bu temenni bile haddinden fazla geldi, ilk kez sizin yayınınızda bu konuya aleniyet getirmiş olalım. Tığ şehit ve gazi ailelerimize yüzdelik 5 kontenjan ayırdık ve 250 bin konutun yaklaşık 12 bin 500’ü, martir ve gazi ailelerimiz amacıyla müstesna durumda. Mevrut temenni üzerine Eş ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığımızla görüştük ve bu çerçevede adamakıllı de tıpkısı himmet yaptık. Evi olmayan Kore ve Kıbrıs gazilerimiz dahi bu projeye başvurabilecekler. Filhakika sair martir ve gazi ailelerimiz üzerinde evi varsa da başvurabiliyor.”

Vekil Gurur, İlk Evim İlk İşyerim Projesi’nin bilcümle sektörlerde istihdamı artıracağını, eskimemiş istihdam alanlarının oluşturulacağını söyledi.

Bu projeyle 250 sektörde mecmu 200 bin kullanılmamış istihdam alanının oluşacağını dile getiren Garaz Hava, “Gençlerimiz, eskimemiş mühendislerimiz, mimarlarımız, teknikerlerimiz, harita mühendislerimiz bu noktada bu projelerimizde ferah ferah çalışabilecek. Bunun dışında Bakanlığımız hem bize hem üstelik merbut olduğumuz kuruluşlarımıza yeni mühendisler, mimarlar almaya devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Ölçülü sağlık grubuna ilgilendiren içtimai basamak projesi

Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Garaz Gurur, Türkiye’birlikte almanak kısaca 600 bin kullanılmamış ev yapıldığını belirterek “Genişlik talep dengesiyle alakalı. Ben burada istek karşısında arzı artırıyorum. Demincek ölçülü gelire bile yapacağız. Itidalli gelire da peşi sıra proje açıklayacağız. Nedeniyle o 600 bin içerisinde birlikte mutedil gelirin alabileceği şartları sağlamaya çalışacağız. Bunu de Hazine ve Maliye Bakanlığımız ve Emlak Konut’la çalışıyoruz. Bu projeyi açıkladık kiralar ve konut fiyatları düştü, düşmeye bile devam edecek.” diye konuştu.

Share: