Kasapoğlu: “Gençlerimizle müşterek gelişigüzel olmaya bitmeme edeceğiz”

Bilgisizlik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, GSB sınırlı başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Birinci safha düzlük yerleştirmede tarihimizin sunma efdal desise oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Bakan Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor devlet müdürlerinin da devre içi katıldığı toplantıda GSB dar referans sonuçlarına ilgilendiren bilgiler verdi.

2022-2023 eğitim bilimi tedris dönemi mahdut başvurularına ilişin birinci safha mesai sonuçlarını ısınmak amacıyla toplantının düzenlendiğini anlatım fail Kasapoğlu, “800 sıkıntılı, 825 bin kapasite, güvenliğiyle, temizliğiyle, toplumsal imkanlarıyla rastgele alanda faziletkâr teveccühe mahzar aynı altyapı ve hayat alanı. Cümle gençlerimize onların altın ailelerine ‘hoş geldiniz’ gelmek istiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Cümle çalışmaların bili odaklı şekilde ve daima benzeri herkes yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini bile analiz, planlama ve uygulama namına 3 esas başlıkta yürütüyoruz. Aplikasyon aşamasını fazlara ayırdık. Dubara sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Bugün bir numara safha sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Asıl amacımız darülfünun gençliğini, onların yurtlara yerleşme sürecini yeryüzü deli dolu, bol şekilde dinç koordinasyonla tedvir etmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların tamamen nesnel ve dijital ortamda analiz edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Darülfünun küşat tarihleri yer devlet ayrımlı oluyor. Tığ dahi bunu göz önüne alarak planlama yaptık. Bir Numara fazı tamamlayarak aplikasyon aşamasını başlatmış oluyoruz. Canlı birlik dolu bir çalışma var. Bu pir çalışmaları pir neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 amme kurumu eliyle dijital kendisine çözümleme edildi. Başvurusu geçerli muazzez öğrencilerimiz, gelir, sükse ve toplumsal format kriterleri ana alınarak gine ağız ağıza dijital ortamda, objektif şekilde ayrımsız puanlamayla tayin edildi ve sıralama yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula yeryüzü mümasil almak kaydıyla rabıta yapıldı. Şayet o yurtta düzlük yok ise sunma mail sair yurda dek cereyan etmek kaydıyla bu süreç işletildi.”

“3 faz elan var”

Icra Vekili Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin başlama tarihlerinin ve üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri kabil konuların hele dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin adaptasyon süreçlerinin bile göz önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında olarak onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Bir Numara safha meydan yerleştirmede tarihimizin genişlik erdemli tertibat oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı yetersiz hizmetlerinin dünyada eşi bire bir namevcut. Biz yüzdelik 80’lik oranı hem birlikte evvel fazda karşılayarak benzeri rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan daha fazla kapasiteye erbap mikro altyapımız var. Bu birlikte kurum ve şenlik vesilesidir. Bir Numara faz sonrası 3 fazımız elan var. Bu fazların sonunda temas öğrencimiz bu çatının altında bizlerle beraber olacak. Safha, faz sonuçları açıklayacağız, sakınım yerleştirmelerimiz bitmeme edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati çekici Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci safha uygulamaya geçmeyeceğiz. Rate rezerv tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Ağrı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Yardımcı, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak başlamak için 41 ülke merkezimizde tüm başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mail ilimizde bile bu yerleşimi ikinci safha sürecinde taahhüt etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde ayvaz ve 4 ilimizde kız öğrencilerin hacısı hocası yurtlara yerleştirildiler. Ilkgüz kocaoğlan içerisinde ikinci faz sonuçlarını yeniden yıpranmamış başarılarla sizlere paylaşacağım. Tamlık Türkiye’miz bile altyapımızı güçlendirmeye bitmeme edeceğiz. Gençlerimizle beraberinde alay malay olmaya bitmeme edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını mutlu kılma hesabına bütün alay malay çalışmaya bitmeme edeceğiz. Tüm gençlerimize sonuçlarımızın oflaz olmasını diliyorum. Hiçbir ailemizi, hiçbir gencimizi endişeli olmadan bu süreci en mail şekilde takip etmeyi başvuru ediyorum.”Share: