Kastamonu bilgi! Fındıkoğlu: “Mermer, Kastamonu’nun önünü ve ufkunu açacak”

Kastamonu Tecim ve Uran Odası (KATSO) Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, mermerin Kastamonu’nun önünü ve ufkunu açacağını söyledi.

Kastamonu Tecim ve Endüstri Odası Başkanı Fındıkoğlu, katıldığı tıpkısı programda açıklamalarda bulundu. KATSO’nun genel kurulda yüzdelik 84 oranında katılımın olduğu benzeri intihap geçirdiklerini tamlayan Fındıkoğlu, “Demokratik bir şekilde faziletli katılımlı tahminî bin 800 üyenin bin 500’ünün düşünce kullandığı yani yüzdelik 84 katılımla demokratik bire bir seçme gerçekleştirdik. Buda bizim sorumluklarımızı tıpkısı ikmal henüz arttırdı. Bunun bilincinde yerine çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Oylarını kullanan bütün üyelerimize teşekkürname ederiz. artık biz hizmet etmeye bitmeme edeceğiz” dedi.

Yıpranmamış dönemde önce hedeflerinin yeni hizmet binasını hayata etmek olduğunu rapor eden Fındıkoğlu, “Çıraklık dönemimde baskı şerait altında bakım etmeye çalıştık. Seçme ant sahada düz aldık. Yeğin felaketi ve pandemi dönemi dahi karışma olmak için ilçe ilçe gezdik. Antrparantez ilçelerimizle kurumlarımızla iş birliği içre bilgilendirme toplantıları düzenledi. Bakir dönemimizde önceki hedefimiz bakir bakım binası olacak. Projesi hazırlandı. 2 bin 250 metre kare yararlanma alanı olan, dört butik, tıpkı iri salonu, uğrunda otoparkı olan açık peyzaj çalışması ile şehrimizin merkezinde güzel bir çatı hayalimiz var. Seçme şeyini hazırladık. Hizmet binamızın bitimini üstelik bu dönemde yapacağız” diye konuştu.

İhracat Bindi Ofisi’ni yeni dönemde faaliyete açacaklarını söyleyen Komutan Fındıkoğlu, “Bizim şuanda faaliyette olan amma boşluk binamızın işlevsizliğinden çevre imkân sunamadığımız birimlerimiz vardı. İhracat Bindi Ofisimizi eskimemiş dönemde faaliyete açacağız. Bilcümle işlemler tamamlandı haftaya pazartesi falanca üyelerimizin hizmetine sunacağız. Proje Destek Ofisimiz olacak yeni binamızda. Bunlar bizim daha önceki projelerimiz içerisinde düz alıyordu. Türkiye ve ancak dışından destekler, hibelerle ait destek sunacağımız bire bir ofisimiz olacak. Yeni binamızda TEKMER’i kuracağız. Kalıp OSB’nin genişleme çalışmaları devam ediyor. Tığ bunu dahi destekliyoruz. Araç ve İhsangazi ortada aynı bölgede yapılacak bire bir katışık OSB’miz var. Bunun zarfında çalışmalarımız devam ediyor” şeklinde konuştu.

Kastamonu’ya uygun şekilde Ahşap Fuarını 2023 yılında yapmak üzere görüşmelere ve çalışmalara başladıklarını belirten Komutan Fındıkoğlu, “Ahşap Fuarı bizim göreve geldiğimiz 2018 yılından önceki başlayan benzeri fuardı. Bizim dönemimizde 2’nci fuarımıza çok aheste katılımlar olmuştu. Ankara’dan, İstanbul, Kayseri ve İnegöl’den ekipler geldi. O bölüm tayyare kiraladık mevrut misafirleri ayrımsız dönüş konaklattık idraksiz gönderdik. Arz faziletli katılımlı fuardı. Amma gelen misafirlerimiz pek memnun kalmadı. Çünkü sıra ve acul üretim istiyorlar. Onu Kastamonu’birlikte yakalayamadık. Sonrasında doğrusu pandemi oldu. Tekrardan esnaf odamız, belediyemiz ve valimizle tıpkısı araya gelip 2023 için bu fuarı bittabi yaparız diyerek tartışacağız. Sonrasında fuara akmak isteyen arkadaşlarımızla bu arada tıpkısı değişmeyen verip Kastamonu’ya yerinde ayrımsız fuar yapacağız. Üyemizin hangi istediğine bakacağız” ifadelerini kullandı.

Kastamonu mermerine coğrafi işaret aldıklarını hatırlatan KATSO Başkanı Fındıkoğlu, “Hane olarak bizim bir Kaplumbağa-Ge projemiz vardı. Devletimizin yüzdelik 75 desteklediği elverişsiz dışı fuarlarıyla konaklama dahil mermer Kaplumbağa-Ge projesi yaptık. Bu nasip olmadı herhangi bir sene 6 mevki gezebilecektir. Pandemi dönemine girdiğimiz amacıyla urgemiz doldu. Tekrardan yenileme çalışmaları yapacağız. Bu urgemiz devam etmiş olsaydı. Ahşap konusunda bir proje yapacaktık. Bunları tekrardan canlandıracağız. Mermer üzerine dahi çetin bindi veriyoruz. İstanbul Yıpranmamış Havalimanı karışma, dünyanın 18 ülkesinde kullanılan aynı mermerimiz var. Mermer Kastamonu’nun önünü ve ufkunu anahtar. Tığ mermer üstüne Kastamonu olarak İzmir’dahi ki mermer fuarını mülakat ediyoruz. Tığ firmalarımızdan kurum duyuyor ve değerlerini biliyorum. Güç emekler, markalaşmalar var” dedi. – KASTAMONU

Share: