Kavurucu sıcaklıklarda çipo döven yordamlı teknolojiye direniyor

Kavurucu sıcaklıklarda demir döven yordamlı teknolojiye direniyor

ERZİNCAN – Erzincan’bile ateş parçası 64 yaşındaki Cahit Atamer, 14 yaşından bu yana babasından öğrendiği demircilikle geçimini sağlıyor.

Erzincan bozuk Sanayi’da bulunan iş durumunda bölgede bundan sonra kullanımı ferah olan tarım aletleri üreten 64 yaşında kim Cahit Atamer 50 yıldır demircilik yapıyor. Alelhusus teber, kazma, kerki, kalıç, dehre kabil karye aletleri yaparak mesleğini sürdüren Atamer, 2000’li yıllara büyüklüğünde inşaatlar dahi geçer not malzemeleri dahi yaptıklarını söyledi. 50 yıldır demir ocağının başında çipo döven Sıcak Demir Ustası Cahit Atamer, unutulmaya yüz tutmuş mesleğini 1972 yılından beri aşkla bitmeme ettiriyor.

Sıcak demircilik mesleğine çırak olarak kimsenin gelmediğini ve uygulayım bilimi ilerledikçe mesleğin gerilediğinin altını çizen Cahit Atamer, “Bu patika bizim ağababa ağababa mesleği. 50 yıldır bu meslekle iştigal ediyorum. Tığ burada hamam demircilik yapıyoruz. Sıcak demircilik derken de, çıktı köylünün uğraştığı baltası, kazması, dehresi ve burada gördüğünüz malzemeleri yaparak üretiyoruz. Tabi daha önceden, 2000’li yıllara kadar zaman kim yapım malzemelerini de tığ yapardık amma uygulayım bilimi ilerlediği kadar bizim meslek de geriledi. Şuan üstelik mesleği benden şişman tıpkısı ustamız var ondan sonraları da benzeri arkadaşımız elan var benden hoşur, onun dışında eş işiyle uğraşan sanatkarımız kalmadı. Şakirt da gelmiyor. Gelenler geçmiş önceki alacağı maaşı konuşuyor, sigortasını soruyor, yiyeceğini hesaplıyor. Elbette bizim üstelik bunları karşılayacak gücümüz olmadığı üzere bir tane başımıza devam yol açmak mecburiyetinde kaldık” dedi.

“İnsanlar bu sıcakta gölgede duramıyor”

Atamer, insanların kavurucu sıcaklıklarda ağacın gölgesinde üstelik durmakta zorlandığını ama işi gereği o sıcaklığa katlandığını belirterek, “İnsanlar ağacın gölgesinde oturamazken biz demirin 800 veya bin 500 kademe karşısında hem demiri teshin etmek hem de bozmak, açmak tabi ki print. Mesleğimi seviyorum. Dede mesleğim. Allah’a çokça şükür çoluğumuzun çocuğumuzun nafakasını bu meslekten kazandık. Sevmesek da yapmayız. Uygulayım Bilimi da ne kadar ilerlerse da ilerlesin gene bu mesleğe temas zaman gerekseme var” diyerek konuştu.

Share: