Kavurucu sıcaklıklarda demir döven çevrimli teknolojiye direniyor

Erzincan’da hayat dolu 64 yaşındaki Cahit Atamer, 14 yaşından bu yana babasından öğrendiği demircilikle geçimini sağlıyor.

Erzincan eski Sanayi’üstelik bulunan hareket yerinde bölgede çıktı kullanımı geniş olan tarım aletleri üreten 64 yaşında kim Cahit Atamer 50 yıldır demircilik yapıyor. Hele teber, kazma, keser, orak, dehre kabil köy aletleri yaparak mesleğini sürdüren Atamer, 2000’li yıllara kadar inşaatlar birlikte kullanılan malzemeleri bile yaptıklarını söyledi. 50 yıldır çipo ocağının başında çipo döven Yunak Çipo Ustası Cahit Atamer, unutulmaya beniz tutmuş mesleğini 1972 yılından beri aşkla devam ettiriyor.

Hamam demircilik mesleğine çırak olarak kimsenin gelmediğini ve teknoloji ilerledikçe mesleğin gerilediğinin altını çizen Cahit Atamer, “Bu meslek bizim dede ağababa mesleği. 50 yıldır bu meslekle iştigal ediyorum. Biz burada hamam demircilik yapıyoruz. Yunak demircilik derken dahi, daha çok köylünün uğraştığı baltası, kazması, dehresi ve burada gördüğünüz malzemeleri yaparak üretiyoruz. Bağımlı elan başlangıçta, 2000’li yıllara kadar zaman ki inşaat malzemelerini de biz yapardık amma teknoloji ilerlediği kabil bizim iz de geriledi. Şuan üstelik mesleği benden iri tıpkısı ustamız var ondan sonradan da bir arkadaşımız henüz var benden aşağılık, onun dışında sülale işiyle uğraşan sanatkarımız kalmadı. Çırak da gelmiyor. Gelenler evvel ilk alacağı maaşı konuşuyor, sigortasını soruyor, yiyeceğini hesaplıyor. Bittabi bizim bile bunları karşılayacak gücümüz olmadığı amacıyla bir tane başımıza devam ettirmek mecburiyetinde kaldık” dedi.

“İnsanlar bu sıcakta gölgede duramıyor”

Atamer, insanların kavurucu sıcaklıklarda ağacın gölgesinde da durmakta zorlandığını ama işi gereği o sıcaklığa katlandığını belirterek, “İnsanlar ağacın gölgesinde oturamazken biz demirin 800 yahut bin 500 derece karşısında hem demiri kızdırmak hem da bozmak, beğenmek bağımlı ki edisyon. Mesleğimi seviyorum. Dede mesleğim. Allah’a çok şükür çoluğumuzun çocuğumuzun nafakasını bu meslekten kazandık. Sevmesek birlikte yapmayız. Uygulayım Bilimi bile ne kadar ilerlerse dahi ilerlesin gene bu mesleğe rastgele zaman ihtiyaç var” diye konuştu. – ERZİNCAN

Share: