Kaynak ve Maliye Bakanı Nebati’den CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na “ÖTV” yanıtı Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun “seçim sonrası otomobilde ÖTV indirimi” yapacaklarına ait vaadine yönelik, “Kimsenin bu soy sorumsuz konuşmalarla vatandaşları açkı kabul etme kararlarını kavisli yönlendirmeye hakkı yoktur.” ifadesini kullandı.

Nebati, Twitter hesabı üzerinden, Kılıçdaroğlu’nun “intihap sonrası otomobilde ÖTV indirimi yapacağız” vaadini değerlendirdi.

Kılıçdaroğlu’nun, aynı süredir piyasaları manipüle etme ve tüketici davranışlarını pahal etkileme gayretinde bulunduğunu ve bunu üzüntüyle karşıladığını tamlayan Nebati, şöyle devam etti:

“Geçen günlerde mali piyasalarda istikrarı ve güveni pekiştiren Seviye Korumalı Mevduat’a ilgili ifadelerinizden sonradan deminden dahi tek iktisadi dayanağı sıfır, gerçeklikten uzak otomobilde ÖTV indirimi vaadinizi gördüm. Sizin bu manipülasyonunuzu espriye alarak ‘tam ÖTV’yi artıracaktık ki Kılıçdaroğlu konuştu’ şeklinde tıpkısı hezel söyledim. Ego şimdi size durumu anlatayım; ‘vergi politikaları’ belirlenirken nelere dikkate edileceği, meydan bozucu hareketlerden kuşkusuz kaçınılacağı ve vergilemede elbette afaki olunacağı hususları, sizin çok bereketli bildiğinizi kanıt ettiğiniz vergiciliğin asıl kurallarındandır. Kazanç artışı yahut indirimi şeklinde planımız olsa bunu sizin kabilinden açıktan açığa konuşup fiyatları artıracak-azaltacak ve sektörde mütemmim davranışlarını bozucu şekilde yapmayız.”

Nebati, Kılıçdaroğlu’nun, iktisadi temelleri sıfır ve içi doldurulmamış, serbest ticareti bozucu, fiyatları manipüle fail tarzda politik külfet anlayışına sığmayan konuşmalarının, tahripkâr aykırılık yapmasının dışında Türkiye’ye tıpkı faydası bulunmadığını rapor etti.

Kimsenin bu tür iskele babası konuşmalarla, vatandaşları şalter alma kararlarını yanlış yönlendirmeye hakkı bulunmadığını vurgulayan Bitkisel, şunları kaydetti:

“Bu çeşit hâller ister vatandaşlara gerekse sektöre engel verir. Kaldı kim şu anda otomotiv sektöründe ÖTV konusu gündemimizde yoktur. Mavera yandan Türkiye Ekonomi Modelimizin anne omurgalarından biri olan üretimde yerli ve milli projelerimizi destekliyoruz. Geçtiğimiz aylarda elektrikli otomobillerin vergisini yüzdelik 60’tan yüzde 10’a indirdik. Bu şümul giren ve 2023 yılında yollarda olacak milli markamız TOGG’u karşılamaya hazırlanıyoruz. Bizler domestik ve milli üretimin arkasından koşmaya bitmeme edeceğiz. Bizi izlem etmeye bitmeme edin.”

Share: