Kayseri domestik haberleri | 5. Kayseri Tezkere Fuarı, 7’den 70’e tamlık pusula dostlarını ağırlıyor

Büyükşehir Belediyesi vasıtasıyla planlı 5. Kayseri Kitap Fuarı amacıyla kitapseverlerin coşkulu bekleyişi son buldu. 5’inci Kayseri Betik Fuarı, Dünya Ticaret Merkezi’nde kapılarını ziyaretçilerine açarken, 7’den 70’e pusula dostlarının beğenisiyle karşılaştı.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 3 milyonu fazla betik, 300’ün üstünde edip ve yayınevinin okurlar ile bire bir araya geldiği Kayseri Mektup Fuarı’nın beşincisi, kitapseverlerle buluştu. Her gün onlarca farklı yazarın imza günleri ve konuşma düzenlediği fuara 14-15 Ekim’dahi Mehmet Mürtefi Endişe, 15 Ekim’bile Şükrü Erbaş, Mete Üstünlük, Savaş Ş. Barkçin, Mehmet Emniyetli Kamer, Kahraman Tazeoğlu, 16 Ekim’bile Işıklı Selçuk, Bircan Saika, Tuğba Coşkuner, Nurdan Katre, Amaç Cari, Ozan Bodur, Sıtkı Aslanhan, Serkan Karaismailoğlu, Sinan Akyüz, 18 Ekim’birlikte Başkumandan Tuncer, Saliha Erdim, 19 Ekim’dahi Alişan Kapaklıkaya, 20 Ekim’dahi Bestami Yazgan, Abdurrahman Detaylı, Hatice Kübra Tongar, 21 Ekim’dahi Nurullah Tendürüst, Beyhan Budak, 21-22 Ekim’bile Zekeriya Efiloğlu, 22 Ekim’de Nihat Hatipoğlu, Sinan Yağmur, Bilal Sami Gökdemir ve 23 Ekim’dahi İlber Ortaylı, Serhat Ecnebi, Ahmet Şimşirgil, Ahmet Turgut kitapseverlerle bir araya geliyor.

“Mektup fuarı amacıyla site dışından geldik”

Anadolu’nun şef şehri Kayseri, reis betik fuarında geçmiş yılların ziyaretçi rekorunu kırması beklenirken, vatandaşlar pusula fuarını haddinden fazla beğendiklerini ve kıvançlı kaldıklarını kaydettiler. Yazarlarla tıpkı araya geldikleri için memnun olduğunu anlatım fail Zehra Zaman, “Yazarlarla tıpkı araya geliyoruz. Kitapları tanıyoruz. Özellikle de günümüzün sayısal çağında kitaplarla hemhal gelmek insanlara kitaplarla kendimizi anlatabilmek sunma güzelce yoludur diye niteleyerek düşünüyorum. Zira sayısal çağ görsele hitap ettiği için o enstantane görüyorsun ve unutuyorsun. Amma kitaplar bire bir kurtarıcı kabil. Günümüzün solmayan gülleridir bu. Pusula fuarı için Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu. Kayseri’da tıpkı okulda muallimlik yaptığını dile getiren Osman Karacabey ise, fuarları haddinden fazla önemsediklerini belirterek, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’a destekleri üzere teşekkürname etti. Karacabey, şöyle konuştu:

“Oğlumla ve eşimle alay malay geldik. Açılır açılmaz geldik. Rastgele yıl geliyoruz. 2018’den beri buradayım. Oğlumun, eşimin ve benim hepimizin birer tezkere hakkı var. Kitapları sevdirmek amacıyla, ayrıntılar üzere özellikle haddinden fazla faydalı olduğunu düşünüyorum. Çocuklara, kitaba mal ödeme ve onu alma açısından fuarları önemsiyorum. Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkürname ediyorum. Öğretmenim ben. Okullara çizelge geldi. Öz okulumda bile planlamayı ego yapıyorum. Ayın 20’sinde inşallah buradayız. O yüzden Memduh Bey’e teşekkür ediyorum.”

Tanay Durmaz isimli bibliyofil ise; “Betik fuarını çokça beğendik. Değme sene geliyoruz. Amma bu sene daha çok hoşumuza gitti. Çok memnun kaldık. Beyhan Angay’ın imza günü üzere geldik çocuğumla” dedi. Hayrullah Karataş de mektup fuarlarını temas yıl dört gözle beklediklerini anlatım ederek, “Hem çocuklarımıza, hem birlikte kendimiz için bu etkinliklere hele bilinmiş yazarların mevrut olması tabi kim, bizleri çok mutlu ediyor. Keşke senede 2,3 yol yapılsa pir olurdu. Zira, bazen kitapları bulmaktan çokça zorlanıyoruz. Hakeza etkinlikler, böyle fuarlar olduğu zamanlarda aradığımız kitapları temin etmek henüz kolay oluyor. O yüzden hakeza etkinliklere sürekli gelmeye çalışıyoruz. Çocuklarımıza de değişiklik oluyor” diye niteleyerek konuştu. Ömer Faruk Öztoprak ise “Fuarın gayet ongun olduğunu düşünüyorum. Hem yazarlarla buluşuyoruz, kitaplarımıza imza attırıyoruz. Emeği geçenlere teşekkürname ediyorum” ifadelerini kullandı. Alem Rençber üstelik Tezkere Fuarı’nı çokça beğendiğini dile getirerek, şunları söyledi; “Yazarlarla ve kitaplarla tıpkısı araya gelmek çokça güzel bire bir madde. Bunun için Büyükşehir Belediyemize haddinden fazla teşekkür ediyoruz. Yazarların hepsi ilgiyle. Bütünü haddinden fazla iyiler.”

Mustafa Şener isimli kitapsever ise, “Öncelikle Büyükşehir Belediyesi’ne katkılarından yağlık teşekkür ediyoruz. Bizim için evire çevire ayrımsız punt bu. Yozgat’tan geliyorum bu arada. Pusula fuarı için geldik alelhusus. Tıpkı zamanda şehri başvurmak istiyoruz Kayseri’yi. Antlaşma zamanda geliyoruz filhakika. Kitaplarda yüzde25, yüzde30 kabil indirim yapıyorlar. Bu bizler üzere benzeri punt. Değerlendirmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu. Öğrencilere ve kitapseverlere, Kayseri Büyükşehir Belediyesi marifetiyle 5. Kayseri Betik Fuarı’na ücretsiz ulaşım imkanı de sağlanacak. Temas yıl bir önceki yıldan elan aşkın kitapseveri mihman eden tezkere fuarının 5’incisinin bu yıl de kısık demet ile karşılanması bekleniyor. – KAYSERİ

Share: