Kayseri’de ‘zafer’ coşkusu

Kayseri’de 30 Ağustos Galebe Bayramı coşkuyla kutlanırken, Vali Gökmen Çiçek, “O günleri yeltenmek bize bunaltıcı ve ümit veriyor” dedi.

Etkinlikler çerçevesinde evvel olarak Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Vedat Öncel, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Cumhuriyet Meydanı’nda kâin Atatürk Heykeli’ne çelenk sundu. Henüz sonraları valilikte planlı programda Ilbay Çiçek, protokolün tebriklerini kabul etti.

Cumhuriyet Meydanı’nda büyük coşku

30 Ağustos Zafer Bayramı dolasıyla planlı etkinlik, Cumhuriyet Meydanı’nda bitmeme etti. Merasim, Ilbay Gökmen Çiçek, Garnizon Komutanı Liva Vedat Öncel ve Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç aracın üstünde protokolün ve vatandaşların bayramını kutladı. Ocumak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından öğrenciler şiir okudu. Protokol ve vatandaşlar umum oyunları ekibinin gösterisi gösterisini gönülden izlerken, etkinlik merasim geçişinin ardından sona erdi.

Vali Çiçek: “O günleri buyurmak bize yoğun ve beklenti veriyor”

Törenin ardından tıpkı müracaat yapan Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, “30 Ağustos zaferimizi balaban benzeri değer ve gururla Kayseri’de kutluyoruz. 30 Ağustos’umuzu kutlamak bayağı haddinden fazla iyicene. İnşallah 30 Ağustos zaferimiz hoppadak Türkiye’da değil, kazanıldığı dönemde ayrıksı mazlum ve esaret altındaki milletlere üstelik büyük ayrımsız ümit vermiş ve onların Halas Savaşlarına dayanak hazırlamıştır. O günleri saymak bize gösterişli ve beklenti veriyor. Geleceğe elan tüvana bakmamızı sağlıyor” dedi.

Kayseri Büyükşehir Belediye Reisi Memduh Büyükkılıç ise, “Kayseri’mizin ‘taş mektep’ diye niteleyerek aşina Kayseri Lisesi’nin 1922 yılında Sakarya Saha Muharebesinde o sene mezun verememiştir. O evlatlarının şehadetleri cihetiyle bizler buradayız. O açıdan Kayseri’mizin yeri milli mücadelede temas antlaşma farklıdır. Ben bu ihata içerisinde Cumhuriyetimize, bayrağımıza, devletimize, milletimize olan inancımıza cemaat çıkmanın çok mefret olduğunu gençlerimize alıntılamak istiyor, 30 Ağustos Yengi Bayramımızı kutlama ediyorum” ifadelerini kullandı.

Törene, Kayseri Cumhuriyet Altını Başsavcısı Habib Korkmaz, Talas Şehremini Mustafa Yalman, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, ERÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, KAYÜ Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, amme çekicilik müdürleri, politik partilerin memleket başkanları, sivil topluluk kuruluşlarının temsilcileri, şehit yakınları, gaziler, askeri erkan, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. – KAYSERİ

Share: