Keban Baraj Gölü kıyısındaki badem bahçelerinde hasat zamanı

Tunceli ile Elazığ arasında artan Keban Baraj Gölü’nün kıyısındaki köylerde yetiştirilen bademler, bilek çalışmayla hasat edilip iç piyasada satışa sunuluyor.

Verimli topraklara sahip olan baraj çevresinde göveri, tahıl ve üzümün birlikte badem yetiştiriciliği da sonuç yıllarda yaygınlaşmaya başladı.

Badem bahçelerinde emeklerinin karşılığını ahzetmek için sakil çaba harcayan üreticiler, meyvelerin toplanmasında, mevsimsel ekincilik işçileriyle anlaşıyor.

Muayyen ecir karşılığında bahçelerde çalışma harcayan işçiler, ağaçlardaki bademleri silkeleme makinesiyle yere serilen brandaların konusunda döküyor.

Traktöre yüklenen bademler daha sonraları eğin, varak ve yeşil kabuklarından ayıklanmak için patoza atılıyor.

Atıklardan temizlenerek güneşe karşı serilen bademler, mekân toprak ve ilçelerde satılıyor.

Üretici Cemil Baytaş, AA muhabirine, Keban Barajı Gölü kıyısındaki arazisinde yıllardır badem yetiştiriciliğiyle uğraştığını söyledi.

Göl çevresinin tarıma amelî olduğuna dikkati çekici Baytaş, bademin mıntıka üzere kadim bitkilerden olduğunu vurguladı.

“Bölgede 50-60 bin hamur badem ağacı var”

Yüzlerce dönümlük berbat araziyi badem ağaçlarıyla yeşillendirdiğini tamlayan Baytaş, şöyle konuştu:

“Bu alanda artık arpa ve buğday üzerine tarım yapılıyordu ve bizden bilahare arazisini badem bahçesine muhavvil çok sayıda girişimci oldu. Bölgede şu an 50-60 bin hakikat badem ağacı var ve seçme geçen dönüş bu aynı artıyor. Ürettiğimiz bademlerin tıpkı kısmını zaman başında global veriyoruz ve geriye kalan kısmını bile müteferrik namına tüketiciye satıyoruz.”

Baytaş, badem bahçeleri sayesinde vatandaşlara istihdam sağladıklarını dile getirerek, “Yılda kestirmece 4-5 kere 30’ar nefis gruplar halinde işçiler bahçemize çalışmaya geliyor. Sınırlı dönemlerde 100-150 kişiye istihdam sağlamış oluyoruz.” ifadelerini kullandı.

İşçilerden Eşref Kılıç birlikte Çatalharman köyündeki badem hasadında çalışan kestirmece 20-30 kişinin kazandığı parayla evini geçindirdiğini söyledi.

Hasat zamanı işlerinin ağırbaşlı olduğunu tamlayan Kılıç, “Bahçelerde topladığımız bademleri yeşil kabuğundan öğürtlemek amacıyla patoza atıyoruz ve ondan bilahare birlikte götürüp brandaların üzerine seriyoruz. Sıra karşısında beş altı periyot beklettiğimiz bademleri çuvallara koyup as üzere depoya kaldırıyoruz.” dedi.

Kadın iştirakçi Hakime Çiğdemli bile yaz ve bağ bozumu döneminde bağlam, bahçe ve tarlalarda fiilen, evinin ihtiyaçlarını aldığını anlattı.

Share: