Kendisi için yaptığı bastonun imalatçısı oldu

Ordu’nun Korgan ilçesinde 68 yaşındaki Ademiyet Börek, kendisi üzere yaptığı bastonun ustası oldu.

Çocukluğunda babası Recep Uca Börek’in kaza merkezindeki marangoz atölyesinde müteharrik Fıkdan Börek, 14 sene evvel salim dizindeki balkı nedeniyle sevgili yaşayınca yürümesine bindi amacıyla kendisine kötek yaptı.

Talep üzerine zaman zaman kötek üreten 2 yavru babası Börek, imalatını yaptığı aygıt sandığına ilginin azalması nedeniyle 2008’üstelik ağız ağıza baston işine yöneldi.

“Benden eksantrik ilçemizde işleyen yok”

Elma ağacını sabırla işleyerek kötek üreten Ademiyet Börek, AA muhabirine, mesleği, makine kullanmadan ahşap koz sandığı özne babasının birlikte öğrendiğini söyledi.

Börek, 2008’e kadar ahşap sandık yapımına bitmeme ettiğini, suni tahta ve farklı türlerin çıkmasıyla sandıklara rağbetin azaldığını belirtti.

Dizinde ağrı oluştuğunu, ağırlığını o noktaya vermemek üzere bire bir ustaya baston yaptırmak istediğini anlatan Börek, “Merhum oldu, pandemide ahiret yolculuğu etti, Tanrı yağmur eylesin. Bastonu yaptı amma aşkın dünyalık istedi. Ben dahi almadım, kendim yaptım. Bire Bir gün karşıdaki bakkalda oturuyordu, ‘Bunu yapabilmiş miyim, bak bakalım’ dedim. ‘Sen bunu becereceksin inşallah. Sen buna bitmeme et’ dedi.” diye niteleyerek konuştu.

Börek, elan sonraları elma ağacı bulmaya başladığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kaba elması olanlara söylüyordum. Bahçesinde tor elma olanlar getiriyor evet birlikte ‘Ben anlamıyorum, gel bahçeden kes’ diyorlardı. Benden başka üstelik ilçemizde özne yok. Daha Çok kendileri getiriyor. 3 yahut 4 tane getirene yegâne veriyorum, gerisi bana kalıyor. Ustalığımı dahi tamamen öğrendim, bu işe yöneldim.”

El Eğitimi Merkezleri öncülüğünde açılan türlü etkinliklere bile katıldığını dile getiren Börek, “Hepsi saf, araba işi yapmıyorum, işleme yapıyorum. Babamdan kalma hızarım var. Onunla ittifak işlerini yapıyorum. Çok mütekait benzeri aksiyon amma güzel. Paradan geçmiş bu aksiyon beğeni meselesi. Ego yaptığım işten gusto alıyorum.” dedi.

Börek, önce baston siparişini Adapazarı’ndan aldığını kaydederek, şunları söyledi:

“Henüz sonraları Ordu’üstelik isteyenlere yaptım. Şehir merkezinde sergi açtım. Orada bayağı birlikte sattım. Ondan bilahare internetten Almanya’dan görmüşler. Oradan gelenlere ısmarlama vermişler, ego birlikte onlara gönderdim. Zevk ve talep çok amma ağaç tedarik etmek ağırlık oluyor. İşçi dahi nail olmak türlü değil. Sonuç ustasıyım diyebilirim. Ateş Parçası yetişmiyor. Piyasada fabrikada yapılmışı var, bu bastonlar değişik türdeki ağaçlardan mamul, fiyatları dahi henüz bağan. Yurttaş ona yöneldi amma zevkine gidi ve ham elmanın hangi olduğunu bilen insan bunu istekle alıyor.”

Kötek yapımı yardımıyla ocak bütçesine henüz aşkın katkı sağlayabildiğini tamlayan Börek, “Bu sene biriktirmiş olduğum parayla de hanımla bu arada hacılık felek oldu. Cenabıhak’a şükürler olsun. Cenabıhak’ım herkese birlikte yıldız etsin diyorum. Cenab-ı Cenabıhak hangi kadar mülk verirse o kadar bu mesleği sürdürmeyi düşünüyorum.” dedi.

Share: