Kesk Samsun Şubesi’nden ‘Mahsa Amini’ Açıklaması: “Mahsa’nın Katili Erkek Egemen Sistemdir”

MEHMET REBİİ ÖZDEMİR

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Samsun Şubesi, İran’da aktöre polisi aracılığıyla gözaltına alındıktan sonradan yaşamını yitiren Mahsa Amini’yle ilişik “Mahsa’nın katili avrat düşmanlığı üreten eş hâkim sistemdir” açıklamasını yaptı.

KESK Samsun Şubesi, Mahsa Amini’nin öldürülmesiyle ilişik açıklama yaptı. KESK’li kadınlar yerine açıklamayı eden Havanur Susay Taflan, şunları söyledi:

“ERKEĞİN TAHAKKÜMÜ DEĞİŞMEDİ”

“Erkeğin kadın üzerindeki tahakkümü hiç değişmedi. Koca zihniyetinin yasaları ile örülü olan bu dünyada kadınlar bibi ezilmeye devam ediyor. Kadınlar ise asla mücadeleden vazgeçmiyor. Yıllardır ‘şeriat kuralları’ adı altında yaşamlarına, dirim tarzlarına engelleme fail eş egemenliğine karşı mücadele fail İranlı kadınlar için Mahsa Amani’nin ‘kıyafet kurallarına uymadığı’ gerekçesiyle ahlak polisleri vasıtasıyla meri hız sonucu yaşamını yitirmesi bardağı taşıran akıbet felç olmuştur. Bu olaydan bilahare İranlı kadınlar henüz azimli olarak haklarına ve yaşamlarına yönelik bu saldırılara alın savaşım etmektedirler. İktidarlarının giderek sarsıldığını gören perhiz ve onun polisi ise kadınlara ve mücadelelerine saldırarak kadınları yıldırmaya ve sindirmeye çalışmaktadır. Amma rastgele şeye rağmen Tahran’birlikte başlayan bu eylemler ülkenin gayrı kentlerine yayılmıştır. Kadınlar artık öz ayakları üzerinde durarak, kendi sınırlanamaz özgürlüklerinde direterek, cebin koymaya başlamışlardır.

“KADINLAR ATILGANLIK VE KARARLILIKLA KENDİ DEVRİMLERİMİZİ YAPACAĞIZ”

Mahsa’nın katili karı düşmanlığı üreten eş hâkim sistemdir. Kadın öğrencilerin eğitim bilimi gördüğü Alzahra Üniversitesi’ndeki öğrenciler yaptıkları eylemle ‘Birleşmezsek biricik bir tane öldürüleceğiz’ diye parçalanmamış kadınları eyleme çağırmaktadır. Biz biliyoruz kim kadınlar bilcümle gelişigüzel atilganlik ve kararlılıkla kişi devrimlerini yapacaklardır. Bugün zorunlu başörtüsüne cebin yapılan bu mücadele, kadınların bire bir hep yerine koca hâkim ve avrat düşmanı rejime alın mücadelesinin bire bir sembolü olmuştur. Mahsa’nın direnişi ve mücadelesi tığ kadınlar ve LGBTİ+’ların üstelik mücadelesidir. Bu yüzden Haysiyet Yürüyüşü’ne izin vermeyen ama ‘LGBT Karşıtı Balaban Ev Yürüyüşü’ne cevaz veren ve hırs dilini mugaddi iktidarın inhibütör anlayışına alın da mücadelemizi sürdüreceğiz. Kendilerinden farklı olan rastgele fikre ve oluşuma karşı olan bu zihniyetin türlü kılıflarla bahaneler üretmesine katiyen cevaz vermeyeceğiz.

“KATLEDİLEN KÜL KADINLAR İSYANIMIZDIR”

Mahsa şahsında katledilen umum kadınlara sözümüz; ahlaksızlık sizin hasıl saç tellerinizde değil, İran’dan kamu dünyaya ayvaz hükümran iktidarların zihniyetindedir. Haksızlık nerede olursa olsun, acımasızlık nerden gelirse gelsin; eğer bu barışla, sevgiyle olmayacaksa bizler üstelik sesimizi yükseltmeye ve mücadeleye devam edeceğiz. Buradan bir sefer elan belirtiyoruz; Mahsa’nın direnişi ve mücadelesi bizlerin da mücadelesidir! Bu mücadeleyi halkların isyanı ve direnişiyle ile birleştirerek bağımsız milletvekili ayrımsız dünyayı hep gelişigüzel düz yazı edeceğiz. Katledilen cemi kadınlar isyanımızdır. Özgürlükleri için direnirken öldürülen kadınlar değme antlaşma mücadelemizde yaşayacaktır. Birlikte güçlüyüz ve başaracağız” dedi.

Share: