Kıbrıs gazilerinden KKTC’ye mülakat

Sülale ve Içtimai Hizmetler Bakanlığının organizasyonuyla Türkiye’nin 7 bölgesinden Kıbrıs Sulh Harekatı’na ek 7 Kıbrıs gazisi ziyaretlerde mevcut olmak ve gençlerle bir araya karışmak için Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) gitti.

Bakanlıktan yapılan yazılmış açıklamaya göre, martir yakınları ve gazilerin konuşu, toplumsal ve kültürel yönden desteklenmesine yönelik etkinlikleri sürdüren Martir Yakınları ve Gaziler Genel Müdürlüğü, “Kıbrıs Gazilerimizin Kıbrıs Gençleriyle Gökçe Vatan Buluşması” isimli projeyi hayata geçirdi.

Proje kapsamında, Türkiye’nin 7 bölgesinden Kıbrıs Barış Harekatı’na munzam 7 gazi KKTC’ye gitti.

Ankara, Antalya, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Malatya ve Samsun’dan katılan Kıbrıs gazileri, uğruna gazi oldukları toprakları yıllar bilahare baştan konuşma etmenin heyecanını yaşadı.

KKTC’birlikte 2 dönme sürecek program kapsamında mehabet erkanına ziyarette bulunacak gaziler, Kıbrıslı gençlerle söyleşide ayrımsız araya gelerek anılarını, yaşadıklarını paylaşacak.

Gaziler, Boğaz Şehitliği, 1974 Harekatı Karargahı, Hz. Ömer Türbe ve Mescidi ile Girne, Gazimağusa, Maraş ve Lefkoşa’bile değişik yerleri ziyaret edecek.

“Gazilerimizle Kıbrıs’ta tüvana gençleri bire bir araya getirmeyi hedefliyoruz”

Şehit Yakınları ve Gaziler Umumi Müdürü Şemseddin Yalçın bile projeye ilgilendiren şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu projemizle savaşa katılarak yiğitlik unvanı düz ve Türkiye’nin ayrımlı coğrafyalarında ateş parçası gazilerimiz ile Kıbrıs’ta dallı güllü gençlerin bire bir araya getirilmesini hedefliyoruz. Antrparantez savaşın yapıldığı yerlerin görüşme edilmesi ve geçmişten mütezayit izlerin, zorlukların, kahramanlıkların hafızada tazelenmesi, yaşananların zinde kuşaklara aktarılması üzere toplumsal bilinç ve duyarlılığın harekete geçirilmesi de bizim amacıyla önem taşıyor.”

Share: