Kılıçdaroğlu: CHP, iktidara en mail dönemdedir

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, İstanbul Maltepe’deki Yaşar Eksiksizlik Kültür Merkezi’nde bugün başlayan CHP Sıkı Dışı Teşkilatlanma Çalıştayı’na katıldı. Kılıçdaroğlu, sıkıntılı dışından mevrut CHP temsilcilerine katılımından ufuk teşekkür etti.

“AB’NİN ÖNGÖRDÜĞÜ BILCÜMLE DEMOKRATİK KURALLARI TÜRKİYE’YE GETİRECEĞİZ”

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

“Elan pir aynı Türkiye’birlikte sürdürmek istiyoruz. Avrupa Birliği’nde öngörülen, demokratik ülkelerde öngörülen bütün demokratik kazanımların Türkiye’üstelik üstelik olmasını istiyoruz. Herkesin düşüncesini özgürcesine tabir ettiği bir Türkiye istiyoruz. Tek kimsenin inancından, kimliğinden, hayat tarzından ötürü ötekileştirilmediği tıpkısı Türkiye istiyoruz. Bunun kavgasını, mücadelesini veriyoruz. Eski, alışılmış söylemlerin çok dışında, uygar dünyanın benzeri parçası olmak amacıyla mücadele eden bir CHP var. Bunun farkında olmanız lazım. Göreceksiniz, önceki iktidarımızda göreceksiniz. Avrupa Birliği’nin öngördüğü, kendi ülkelerinde var olan bütün demokratik kuralları özlük ülkemize getireceğiz.

“ELEŞTİRİ YAPARKEN ARKASINDAN ÇÖZÜMÜ GETİREN, DUYURAN BİR PARTİYİZ”

Bizler, eleştiri yaparken arkasından muhakkak çözümü getiren, öneren, topluma duyuran benzeri partiyiz. Sorunları çabucak dillendiren değil, sorunların zahir çözüleceğini da rapor eden bir partiyiz. Dolasıyla etraflı yıllardır iktidar olamayan benzeri CHP, iktidara yer yakın dönemdedir. Ama bunu yapacak, sağlayacak olan sizlersiniz. Bu partiye düzentileme verenlerdir.

“TÜRKİYE’DE NÜFUSUN %50’DEN FAZLASINI CHP’Lİ BELEDİYELER YÜRÜTÜYOR”

Tahminî 4 milyon seçmen, 6 milyon civarında sıkı dışında işlek vatandaşlarımız var. Biz, oralardan beklediğimiz oyu alamıyoruz. Oyu alamıyorsak mutat bire bir söylemle ‘Efendim onlar bize fikir vermiyorlar’. Yarayışlı, bunu kabul etmiyorum. Münasebet bize düşünce vermiyorlar? Asıl üzerinde düşüneceğimiz nokta bu. Eğer tığ yürek vermiyorsak sebep bize fikir versinler? Kullanılmamış bir yöntem anlayışını ülkemize getiriyoruz. Bu yıpranmamış politika anlayışının CHP’ye kapıları araladığını gayet gani biliyoruz. Evcil yönetimler bunun yeryüzü evire çevire örneği. Tığ balaban kentleri alacağımızı söylediğimizde bize kimesne inanmıyordu, rakiplerimiz inanmıyordu. Ama tığ, kullanılmamış siyasa anlayışımızla bu kapıları araladık. ve bugün, bu yeni politika anlayışının meyvelerini bile görüyoruz. Bugün Türkiye’bile, nüfusun yüzde 50’den fazlasını ayrımsız anlamda CHP’li büyükşehir uray başkanları bire bir anlamda yönetiyor. Yanıldığımız tıpkısı kayran var; Bursa. Bursa’yı kaybetmemizin kabahati dahi bize ilişik, Bursalılara ilgilendiren değil. Amma önümüzdeki seçimlerde onu da telafi edeceğiz inşallah.

“İKTİDAR, ÇOKLU ÖRGEN YETMEZLİĞİ İLE KARŞI KARŞIYA”

Seçme sorunu biliyoruz, amma rastgele sorunun bittabi çözüleceğini dahi biliyoruz. Zaman bizim çözümlerimizi, erk olmadığımız halde iktidar sahipleri çözmek istiyorlar. Zira onlar çözümü bilmiyorlar. Neyi zahir yapacaklarını bilmiyorlar. Ayrımsız mesail yumağı ile şu anda Türkiye karşı karşıya. Buna ‘çoklu örgen yetmezliği’ diyorum. İktidar, çoklu aza yetmezliği ile yüz yüze.

“İKTİDAR OLDUĞUMUZDA BELLİ ORANDA KADIN VE TAZE SİYASETÇİ BULUNDURMA KOTASI GETİRECEĞİZ”

Örgütlerinizi kurarken karı-koca dengesine birlikte lütfen ilgi edin. Avrupa’dahi yaşıyorsunuz. Eş kardeşimizin siyaset alanını açın. Herhangi Bir şeyi bu arada yapacağız. Tığ, seks kotası getirdik, yüzdelik 33. Yüzdelik 20 bile bilgisizlik kotası getirdik. Kişi tüzüğümüzde, kişi irademizle getirdik. İktidar olduğumuzda bunu Politik Partiler Yasası’na de koyacağız. Gençlerin üstelik önünü açacağız. Gençlerin üstelik siyasa yapmasına imkan sağlayın. ‘Seçkin şeyi biz biliriz’ algısını beğenilmeyen edin. Herhangi Bir şeyi beraber yapacağız.”Share: