Kılıçdaroğlu: Günâşık fiyatı sunu bir iki 16 TL olmalı

CHP lideri Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, gün çiçeği tarlasında çiftçilerin sorunlarını dinledi.

Kılıçdaroğlu, tarlada şu açıklamayı yaptı:

“Ürününe evladı kabil icra vekili çiftçiler ile birlikteyiz. Pandemi ile gelişigüzel tarımın hangi büyüklüğünde ciddi olduğu ortaya bundan sonra.

Türkiye’da değme şeye katmerli zamlar yapıldı, rençper bittabi tarlasını ekeceğini bilemez ağıl geldi. Demincek çoğalan aynı tarlanın önündeyiz, titrem başına tıpkısı bedel verilmesi geçişsiz, hava fiyatının 16 lira olması geçişsiz, bindi hariç.

Şayet bu gelgel fiyatı deşifre edilir ton başına alınırsa çiftçi bırakın kar etmeyi, önümüzdeki sene  ekmeyi garantileyecektir. Ekmezse ne olur, çiftçiye veremediğiniz parayı dışarıya akıtacaksınız.

Çiftçimiz çalışkandır, tarlası bereketlidir, çiftçilerimiz kimseye şükran duymak istemiyor, mahçup başlamak istemiyor.

Cesaret içre şarkılar türküler söyleyerek tarlalarını eksinler. Bizler üstelik sofralarımızda kendilerine teşekkürname ederek kahvaltımızı edelim.

Bu ülkenin insanı sizin ne büyüklüğünde altın bir hareket yaptığını biliyor, sizler gidince haris kalacağımızı hepimiz biliyoruz.  Sizi bakmak bizim yeryüzü temel görevlerimizden biridir.”

Sözcü’den Sibel Gülersöyler’in haberine bakarak, toprak ziyareti sırasında Kılıçdaroğlu’na veca yanan tıpkı üretici ise, “İklim krizi, tırtıl, yağışların bir iki olması kabilinden sorunlar yaşadık, Trakya’daki barajların tamamlanması geçişsiz kim tığ tarlamızdan faziletli verim alalım. Bu günebakan ekimini kıyaslayabilirsek, sabık yıl Nisan ayında motorin 6.25 liraydı bu yıl 21 liralık, güzeşte yıl 2.900 TL olan tezek bu sene 9 bin liraya yükseldi. Geçen yıl 1.200-1.300 olan evlat çeşitleri bu sene 2.600’e kadar yükseldi. Tutma 50 kuruş idi onun da 2 liraya yükselmesini bekliyoruz. Rençper kazanamazsa bir iki eker, Robinson Crusoe’nin gemi beklemesi kabil tamlık Türkiye’birlikte Tekirdağ limanına sefine bekler” diyerek konuştu.

Kılıçdaroğlu: EYT’yi ısrar ettiğimiz üzere gündeme aldılar

 

Kılıçdaroğlu: Çiftçiye ÖTV’siz, KDV’siz mazot vereceğiz

 

Kılıçdaroğlu’ndan fındık gelgel fiyatı tepkisi

 

Share: