Kılıçdaroğlu, içtimai ev projesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destek verdi: Amacını biliyorum amma bu işin başarılı olmasını istiyorum

Milyonların merakla beklediği Cumhuriyet Altını tarihinin en nazik sosyal basamak projesinin tanıtımı geçtiğimiz günlerde yapıldı. Reisicumhur Erdoğan’ın detaylarını paylaştığı projeyle ilişkin 14 Eylül’de başlayan başvurularda adeta patlama yaşandı. Erdoğan, “Talimatı verdim, sene sonuna varmadan, ne şehirde ne kadar yapıyoruz, ona bakarak bir taraftan temelleri atıp inşaatlara başlayacağız” ifadelerini kullandı.

BAŞVURANLARIN SAYISI 2 MİLYONU GEÇTİ

“İlk Evim İlk İş Yerim” içtimai basamak projesi amacıyla başvuranların sayısı 2 milyon 4 bin 435 oldu. 31 Ekim’e büyüklüğünde sürecek olan başvurular; “Martir Aileleri, Terör, Savaş ve Uhde Malulleri”, “En beş altı yüzde 40 mânialı vatandaşlar”, “emekliler”, “18-30 gözyaşı arasındaki gençler” ve “Değişik almaç adayları” olmaz için 5 kategoride akseptans edilecek.

“AMACINI BİLİYORUM ERDOĞAN AMA BU İŞİN BAŞARILI OLMASINI İSTİYORUM”

CHP lideri Kılıçdaroğlu ise içtimai basamak projesiyle ilgilendiren içtimai iletişim araçları hesabından yaptığı bakir paylaşımda “Serencam dönemlerde TOKİ’nin Ankara, İstanbul, Şanlıurfa, Bilecik, Bingöl ve elan birçok ildeki ihaleleri fek oldu. Çünkü müteahhitler ihaleye girmiyor. Sen bile ego de biliyoruz bu toplumsal basamak projesiyle amacını Erdoğan. Ama ben bu işin kudretli olmasını istiyorum. Halkımızın hakeza bir projeye ihtiyacı var, siyasiler yerine, bu ihtiyacı karşılamaya mecburuz. Yeniden ediyorum, kaynak garantisi ver. Destekleyeceğiz. Tıpkı maskaralık daha yaşansın istemiyoruz” dedi.

“‘BAY KEMAL PROJEYE KARŞI ÇIKTI’ HABERİ YAPTIR, SEVGILI DEĞİL”

Sözlerini sürdüren Kılıçdaroğlu, “Ha sen esasen git, iletişim araçları görünümlü aparatlarına ‘Bay Eksiksizlik projeye alın çıktı’ haberi yaptır, ülkü değil. Kâfi kim bu hareket olsun” ifadelerini kullandı.

KILIÇDAROĞLU’NUN 3 GÜN ÖNCEKİ PAYLAŞIMLARI

Geçtiğimiz günlerde birlikte sosyal basamak projesine ilgili içtimai medya hesabından izah işleyen Kılıçdaroğlu, şunları söylemişti: “Göz meselesi gündemde. Defalarca ısıtılıp ısıtılıp insanımızın önüne konmuş bire bir proje. Yıllardır aynı hikaye. Erdoğan, biliyorum seçme öncesi para almak üzere yapıyorsun bunu. Ben içtimai devletin savunucusu kendisine sosyal konutların yaygınlaşmasını canı candan istiyorum.

Sana inanalım istiyorsan, bu işe müteahhitlerin girmesi için hazineden dirimsel güvencesi ver. Kentet çeteleri semirttin, anne zavallı fukaranın konutu amacıyla garanti ver. Vermezsen, sen bile biliyorsun kim bu proje bitmeyecek. Gerçi alışkınsın sen abes toprağa sureta beton harcı dökmeye…

“BANKER ERDOĞAN MISIN SEN?”

Ego dahi buradan taahhüt ediyorum, tığ iktidara geldiğimizde bu garantilerin arkasında duracağız. Erdoğan güvence vermezsen, bu proje aynı Banker Yakup zihniyetinden ibarettir. Topla paraları yoksul fukaradan, seçim sürecini akçalanmış deri. Banker Erdoğan mısın sen? Yeter be eş!”Share: