Kılıçdaroğlu, Samsun’da: “Tarihimizi İyi Bilirsek Geleceğimizi Daha Zinde İnşa Ederiz”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, takım toplantısı amacıyla geldiği Samsun’üstelik Atatürk Evi’ni mülakat etti. Kılıçdaroğlu, yurttaşlara “Bu tarihi yaşatın, evlatlarınıza öğretin. Bizler üstelik öğreteceğiz. Şayet tarihimize topluluk çıkarsak geleceğimize eş çıkarız. Tarihimizi ferah bilirsek, geleceğimizi henüz mıhlı düz yazı ederiz. O nedenle benzeri ulusun, aynı kentin tarihi, bire bir ilçenin tarihi tıpkısı zamanda tıpkı ülkenin tarihi demektir” dedi.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, haftalık kadro toplantısı için CHP milletvekilleri ile bu arada Samsun’a geldi. Kılıçdaroğlu’nun tıfıl Amasya programının arkası sıra bu sabahleyin önce adresi Kesim ilçesindeki Atatürk Evi oldu. Kılıçdaroğlu burada alkışlarla karşılandı. Kılıçdaroğlu’nun gelişi sırasında bando ekibi İzmir Marşı çaldı. Kılıçdaroğlu, Atatürk Evi’nin kapısındayken bire bir vatandaş “Saraylar yıkılacak, el kazanacak” diye bağırdı. Kılıçdaroğlu yurttaşlara şöyle seslendi:

“Burada olmaktan, Kesim’da olmaktan mutluyum. Sizin debdebeli aynı tarihiniz var. Bu ülkeyi kurtaran Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü burada sizler ağırladınız. 18 aktarılma bağrınıza bastınız. 18 gün Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Nahiye’dahi konaklaması, kurtuluşun üst planını burada planlaması sizin açınızdan birlikte Türkiye Cumhuriyeti Devleti açısından bile bizler açısından da vatandaş kendisine son adım koskocaman. Tarihinizin değerini bilin. Bu tarihi yaşatın, evlatlarınıza öğretin. Bizler birlikte öğreteceğiz. Şayet tarihimize eş çıkarsak geleceğimize sahip çıkarız. Tarihimizi gani bilirsek, geleceğimizi henüz metin nesir ederiz. O nedenle bire bir ulusun, aynı kentin tarihi, aynı ilçenin tarihi bire bir zamanda ayrımsız ülkenin tarihi demektir.”

Kılıçdaroğlu, Atatürk Evi’ni delil ve CHP’li milletvekilleri eşliğinde gezdi. Konuşma sırasında ayrımsız hareket insanı Kılıçdaroğlu’na “Nahiye olmasaydı, belki Cumhuriyet Altını car edilemeyecekti, Kurtuluş Savaşı başlatılamayacaktı. Ama bizim çocukluğumuzda burada çokça güzelce 25 Mayıs’ta meze olurdu. Serencam 10 yıldır bu yok oldu. İnşallah Reisicumhur olduğunuzda birlikte Kesim’yı öne çıkartabilecek çalışmalar yapmanızı istiyoruz. Havzalıların hakkının verilmesi geçişsiz” dedi.Share: