Kilosu 1 lira! CHP’li Atakum Belediyesi, çiftçiden aldığı karpuzu vatandaşa sattı

Atakum Belediyesi ve Samsunspor yandaş gruplarının Samsun’un Bafra ilçesindeki karpuz üreticisine yüklenmek için “Lamba Karpuzu tarlada kalmasın” sloganıyla başlattığı ve 10 günde 400 ton karpuzun yurttaşlara ulaştırıldığı el birliği kampanyası sürüyor. Belediye ekipleri bu misil da 30 titrem karpuzu ilçesinin kırsal mahallelerine ulaştırıyor. Özören Mahallesi’nden başlayıp gayrı mahallelere taşınan kampanya ile karpuzlar yurttaşlara ulaştırıldı. Atakum Belediye Reisi Cemil Deveci birlikte çalışmalara katılarak hem destek oldu hem bile mahallelilerle görüştü.

“28 KIRSAL MAHALLEYE ULAŞTIRACAĞIZ”

Kestirmece on gündür Bafra karpuzunu tüketiciye yaymak üzere çalıştıklarını belirten Sarban, “Üç amacımız var. Birincisi müstahsil emeğinin karşılığını alsın istiyoruz. İkincisi tüketici mevsiminde çarkıt karpuz yesin istiyoruz. Üçüncüsü bile fiyatlar kendini dengelesin. Karpuz kökünden koparıldıktan bilahare sunu çok 10 aktarılma içerisinde tüketilmesi gerekiyor. Bu süre içerisinde tüketilmezse çöpe gidiyor. Bizi birlikte harekete geçiren bu oldu zaten. Bu süreçte tahminî 400 titrem civarında lamba karpuzu vatandaşlara ulaştırıldı. 400 ton karpuz demek, herkesin 10 kilogram lamba karpuzu aldığını düşünürsek 40 bin aileye karpuz ulaştırdık demektir. Bunu artık Atakum’un model mahallelerinde yapmıştık. Demincek de rustik mahallelerimizde yapıyoruz. Bugün Özören mahallemizdeyiz. Yarın Erikli ve bu civardaki rustik mahallelerimizin tümüne, tahminî 28 rustik mahallemize karpuzu ulaştıracağız.” dedi.

“TARIM PAYDAŞLARIYLA DİYALOGLARIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ”

Üreticinin değerince karpuzunu satabilmesi için dayanışmanın büyüdüğünü belirten Sarban, “Bu tıpkısı el birliği eliydi. Samsun ve Türkiye fark etti. Tarımın savruk yapıldığı üstelik üreticiler ve ilgililer yoluyla ayırt edildi. Aynı ayrıksı amacımız üstelik buydu ve gerçekleşti. Çarşamba hem de Bafra ovalarında bundan sonraki ürünlerde tüketiciye ulaştıracak olan paydaşlarla diyaloglarımızı sürdüreceğiz. Bafra ve Çarşamba ovalarında üretilen ürünleri tarladan değerince alacaklar ve bölüt kötümser satacaklar. Karadeniz’e yahut İç Karadeniz’e Adana’dan, Konya’dan, Antalya’dan lamba karpuzu, sebze, sonuç taşımayacaklar. Bafra’dan taşıyacaklar” diye niteleyerek konuştu.Share: