KIRIKKALE – Avrupa rekortmeni bedenî engelli milli haltercinin hedefi acun şampiyonluğu

Gürcistan’birlikte planlı Mülk Halter Avrupa Şampiyonası’ndan 3 altın ve bire bir gümüş madalya ile dönen bedenî özürlü milli halterci Haydar Değer, gözünü dünya şampiyonasına çevirdi.

Türkiye şampiyonluğunun yanı sıra dünya beşinciliği ve Türkiye ikinciliği kâin Kırıkkale Cümle Bedensel Engelliler Kulübü sporcusu 19 yaşındaki Derece, akıbet olarak Gürcistan’bile eylül ayında gerçekleştirilen Servet Halter Avrupa Şampiyonası’nda 54 kiloda 130 kilo kaldırarak Avrupa rekoru kırdı ve altın madalya kazandı.

Aynı kiloda 2 değerli ve bire bir da sim madalya kazanan milli halterci Değer, ati yıl düzenlenecek dünya şampiyonasında altın madalya alarak olimpiyatlara akmak üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Haydar Derece, AA muhabirine, Avrupa Şampiyonası öncesinde kısık düzentileme temposunun olduğunu söyledi.

Milli topluluk öncesinde de çift antrenmanla şampiyonaya hazırlandığını anlatan Ayar, “Kampta de milli mızıka hocalarımızla şampiyonaya elan tetik ve disiplinli çalışıyoruz. Ağırbaşlı ayrımsız iş sürecini tamamlayıp şampiyonaya gidiyoruz. Şampiyonluk benim amacıyla biraz ağırlık oldu amma imkansız diye tıpkı madde yoktur. İnsan isteyince başarıyor. 54 kiloda çoluk çocuk Avrupa birincisi oldum ve rekor kırdım. Şampiyonada, aynı kiloda yeniden 2 kızıl ve aynı gümüş madalya kazandım.” dedi.

Ayar, şimdiki hedefi acun şampiyonası olduğun dile getirerek, “Önümüzde tıpkısı turnuva var. Derhâl sonrasında birlikte haziran ayında acun şampiyonası var. Sonrası birlikte olimpiyatlar. Şu anda çalışmalarıma hiç mesafe vermeden çift antrenmanla bitmeme ediyorum. Yer nazik engel sevgisizliktir, banko fizikte değildir. Buradan benim üzere engelli arkadaşlarıma, kardeşlerime ve büyüklerime şunu hikâyelemek istiyorum; İnsanın içerisinde düş olduğu ahit başaramayacağı hiçbir molekül namevcut.” diyerek konuştu.

Antrenör Yeliz Şencan: “Onur duyduk, heyecanlandık”

Çalıştırıcı Yeliz Şencan birlikte şampiyona öncesinde koşa antrenmanla çalıştıklarını ve milli takıma hazırlandıklarını rapor etti.

Şampiyonada Haydar’dan böyle ayrımsız başarıyı beklediklerini anlatan Şencan, şunları kaydetti:

“Gerçekten çok çalıştık. Değer duyduk kendisiyle, heyecanlandık. Kendisine ilgiyle inandık. Mutluyuz ve çekicilik duyduk. Gayrı sportmen kardeşlerine üstelik eş oldu. Kırıkkale’yi olta ettiği üzere ayrıca mutluyuz. bundan sonra bir turnuva ve acun şampiyonası var. Buralarda kalburüstü olup, olimpiyatlara katılmasını gönül ediyoruz. Kırıkkale’den tıpkı olimpiyat şampiyonumuz yok. Hedefimiz birlikte bu yönde. Var gücümüzle çalışıyoruz.”

Share: