Kirişci: “Türkiye’nin sunu açığı, alelhusus mühim ürünler özellikle kalkışmak üzere hangi alanlarda ise hangi ürünlerde arz açığı varsa o ürünlere…

Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, “Şu zaman isteyenin istediği istihsal alanında, istediğini ürettiği ayrımsız uygulamaya sonuç vereceğiz. Mutlaka izin kabul etme şartını getireceğiz.” dedi.

Kirişci, Yozgat Belediyesi Ekin Merkezi’nde YANLIŞSIZ Parti İl Başkanlığınca düzenlenen “Türkiye Yüzyılı Başlıyor, 2023’e Doğru Kent Buluşmaları” programına katıldı.

Programda bir gazetecinin, “Türkiye Yüzyılı vizyonunda ekincilik ve ormancılığın yeri nedir?” sorusuna Kirişci, kuvvet namına verdikleri hizmetlere yenilerini beslemek yerine kâh adımlar attıklarını, bu kapsamda çiftçilerin e-Büyüklük üzerinden Çiftçi Vasıta Sistemi (ÇKS) belgesi almalarını sağladıklarını söyledi. Zaman bakımından 700 binin üzerinde ÇKS’den vesika düzlük vatandaşın olduğunu nâkil Kirişci, bu uygulamayla hem ahit hem de aynı doküman üzere 100 liralık harcamadan kar sağlandığını vurguladı.

“İsteyenin istediğini ürettiği uygulamaya sonuç vereceğiz”

Kirişci, Türkiye Yüzyılı’nda tarımdaki temel vizyonun dijitalleşme olacağını ve üretimin başı çekeceğini anlatım etti.

Üretimi pekâlâ planlı yapacaklarını nâkil Kirişci, şunları kaydetti:

“Şu zaman isteyenin istediği istihsal alanında, istediğini ürettiği bir uygulamaya sonuç vereceğiz. Muhakkak müsaade ahiz şartını getireceğiz. Bu müsaade almayla beraber Türkiye’nin yer açığı, özellikle mühim ürünler ilkin başlamak amacıyla hangi alanlarda ise ne ürünlerde sunma açığı varsa o ürünlere üreticimizin yoğunlaşmasını sağlayacağız. Kent tarımı, söz temsili Yozgat’ımız özellikle jeotermal potansiyeli itibarıyla buna öncü olabilecek şehirlerimizden biri, bundan periferi birlikte bire bir şehrin özlük ihtiyaçlarının bu şehrin altyapısı ve üstyapısı kullanılarak yapılmasını sağlayacağız. Yani seralar kuracağız, raf ömrü gücük olan ürünlerin bu seralarda üretilmesi yardımıyla hem geri hizmet maliyetlerden kurtulmuş olacağız hem ürünlerimizi henüz genç yerine tüketeceğiz. Haddinden Fazla henüz önemlisi daima nefer kaybetmiş ve bu nüfusunu başka illere aktarmış Yozgat’ımız bu isim hareketinden tersi yönde, bu öğün baştan Yozgat’a dönüşün yollarını açmış ve kırsalda alelhusus istihdamı arttırmış olacağız.”

Türkiye’de TEKNOFEST kuşağının inovatif çalışmalar yaptığını belirten Kirişci, gençlerin bu başarısını ekincilik ve orman sektöründe da göstermesi gerektiğini dile getirdi.

Türkiye’nin, Avrupa’nın en güre nüfusuna erbap ülkesi olduğuna değinen Kirişci, “Ortanca yaşımız 33,1 ama tığ bunu dikkate alarak özellikle ekincilik ve orman deneyimsizlik konseyini inşallah kurmuş olacağız. Deminden bu birlikte bizim bu bakir asır vizyonumuzda çokça haddinden fazla oylumlu.” dedi.

“Mutluluk masaları oluşturduk”

Türk milletinin, gittiği ülkeyi hiçbir antlaşma sömürmediğini vurgulayan Kirişci, şöyle devam etti:

“Oraya uygarlık götürmüş, oraya refahı taşımış, oradaki insanların huzurunu ve asayişini tahkim etmiş benzeri milletiz. Dolayısıyla tığ ihtiyacımız olan kâh ürünleri potansiyeli olduğu halde çoğaltma kabiliyeti ve vukuf birikimi sıfır ülkelere özlük üreticilerimizi götürerek oralarda üretim yaptıracağız. Özlük ihtiyaçlarımızı bir tane ayrımsız yahut beş altı merkezden hazırlık etme yerine bütün dünyaya yaymış olacağız. Bundan periferi birlikte biz şu anda ülke masaları oluşturduk. İşte sıklıkla dile getirildiği kabil Sudan, Cezayir, Kazakistan, Nijer, Venezuela, Pakistan, Demokratik Kongo var. Bunların sayısı herhangi bir güzeşte aktarılma artıyor. Esas muradımız yine söylüyorum, hem o ülkelere üretimi belletmek hem o üretilenden zat ihtiyaçlarımızın bir kısmını eğlemek.”

133 bilyon metreküp akarsu rezervi 180 milyar metreküpe çıktı

Kirişci, suyun önemine değinerek tasarruflu kullanılması gerektiğini anlattı. Su konusunda koca yatırımlar yaptıklarını tamlayan Kirişci, “20 yıllık iktidarımız döneminde henüz evvel depolarda tuttuğumuz 133 milyar metreküp olan su rezervimizi 180 bilyon metreküpe çıkarttık. Suyumuzu becerikli kullanacağız, toprağımızı bol kullanacağız. İnsanımızı yeniden kentlerden kırsala taşıyacağız. Site tarımını yaygınlaştıracağız. Ekincilik sigortası uygulamasının kapsamını genişleteceğiz. Gençlerimizin ilgisini ve alakasını tarıma ve ormancılığa yeniden yönlendireceğiz.” dedi.

Bakan Kirişci, programın peşi sıra Cilt ve Benzin Kurumu Yozgat Ten ve Süt Kombinasyonu Müdürlüklerini gezerek yetkililerden vukuf aldı, daha sonradan Yozgat Valisi Aydın Polat’ı ülfet etti.

Share: