KIRKLARELİ – 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor

Vilayet makamında planlı tebrik kartı programı kapsamında Vali Birol Ekici, tebrikleri kabul etti.

Özgürlük ve El Erki Meydanı’nda süren kutlamalarda Ilbay Ekici, 55 Mekanize Piyon Liva Komutanı Liva Mustafa Cüneyt Arıkan ve Kırklareli Şehremini Mehmet Siyam Kesimoğlu, askeri araçtan vatandaşları selamladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhuriyet Altını Bayramı mesajının okunmasının ardından Ilbay Ekici, yaptığı konuşmada, Cumhuriyet Altını’in ilanının 99. sene dönümünü kutlamanın çalkantı ve sevincini yaşadıklarını söyledi.

Tüm vatandaşların Cumhuriyet Altını Bayramı’nı kutlama fail Ekici, “Sabık yüzyılın başlarında ayrımsız araya gelen düşmanlarımız, bizi bu coğrafyadan silebileceğini zannetmiş ancak tarihte hiçbir ant esareti kabul etmeyen kebir Türk milletince Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde geçmiş önceki Çanakkale’dahi, sonra dahi ‘Ya bağımsızlık evet ölüm.’ diye niteleyerek Kurtuluş Savaşı’nda, büyük tıpkısı meskenet zarfında olunmasına karşın çetin tıpkısı şekilde yenilgiye uğratılmıştır. İşte kazanılan bu zafer, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla taçlanmıştır.” diyerek konuştu.

Vali Ekici’nin konuşmasının ardından rahatsızlanan Kıbrıs gazisi Hasan Ula’ya (70) sağlık ekipleri müdahale etti. Vali Ekici de gazinin yanına giderek sedyeyle ambulansa büyüklüğünde taşıdı. Gazi, Kırklareli Yetişek ve Araştırı Hastanesine götürüldü.

Daha sonraları öğrenciler eliyle şiirler okundu, halk oyunları gösterileri sunuldu.

Tören, mektepli ve askeri birliklerin geçişiyle sona erdi.

Törene, CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, protokol üyeleri, sivil sosyete kuruluşu temsilcileri ile siyasi parti temsilcileri katıldı.

Share: