Kırklareli’nde 60 derecelik parafin petrol bulundu

Kırklareli’nde 60 derecelik parafin yer yağı bulundu

Kırklareli jeotermal enerjide Trakya’nın başkenti olmayı hedefliyor

Vali Ekici “Bu nahiye üstelik jeotermal enerjinin Trakya’daki başkenti olacak”

Vali Ekici’den yatırımcılara çağrı “Yatırımcıları buraya merdiven yapmaya, hotel yapmaya, enerji üretmeye nida ediyorum”

KIRKLARELİ Kırklareli’nde 2014 yılında bulunan jeotermal su kaynakları ile Trakya’nın başkenti olmayı hedeflediğini söyleyen Vali Birol Ekici, 60 aşama ayrımsız jeotermal ana bulduklarını belirtti.

Trakya’da 2014 yılında ilk kez Kırklareli’nin Asılbeyli köyünde jeotermal su yatağı bulunmuştu. Yatırımcı firma vasıtasıyla 1370 metre derinliğinde 60 aşama sıcaklığındaki kaynağı kullanarak 54 dekar alanda seraların tedbir çalışmaları bitmeme ediyor.

Kırklareli Valisi Birol Ekici’da bölgeye her an incelemelerde bulundu.

“Adeta beyaz zehir altını parafin petrolü keşfettik ilimizde”

2014 yılında yapılan çalışmalar doğrultusunda bulunan jeotermal su yatağı ile parafin altın, beyaz zehir petrolü bulduklarını vurgulayan Ilbay Ekici “Bu aktarılma çokça sevinçliyiz. Adeta beyaz altını parafin petrolü keşfettik ilimizde. 2014 yılında yapılan icraat sonucunda 57 aşama aynı akarsu bulunmuştu bu bölgede ama bu gün 60 merhale ayrımsız jeotermal kaynak bulduk. Jeotermal gerçek hangi yapacağız şuanda 54 dekar seralarımız amade durumda elhak yapıyoruz. Bu toprak jeotermal kaynakla Kırklareli hem turizmin hem seracılığın hem birlikte jeotermal enerjinin Trakya’daki başkenti olacak. Sair bölgelerde birlikte jeotermal arayışları bitmeme ediyordu arz eli nimetli kuyularımız bu dolaşma itibariyle keşif edilmiş durumda. Sıradan ilimize yapacağı değiş ve dönüşümü şuanda ben hayalet edemiyorum. hele İstanbul pazarında haddinden fazla yakınız. Bu bölgenin sunu gücük sürede tıpkı seracılığın merkezi olacağına, jeotermal hotellerin merkezi olacağına ve jeotermal enerjinin de merkezi olacağını hep alay malay göreceğiz” dedi.

Trakya’da jeotermal arayışları devam ediyor

Trakya’nın tekmil kesiminde jeotermal kaynakların arayışlarının devam ettiğini söyleyen Ekici, “Trakya’nın yekpare kesimlerinde jeotermal arayışlarımız ayrıca Türkiye’nin mecmu temas yerinde temas çeşit madene müteveccih arayışlarımız bitmeme ediyor. Doğalgaz keşiflerimiz oluyor arada bir, jeotermal erke arayışlarımız başka yerlerde üstelik oluyor. Jeotermal enerji birliğimiz var belediyelerin kurduğu ve bu enerjinin çıktığı düzlük gayrı illerimizde müstacelen Afyonkarahisar aklıma geliyor, Denizli aklıma geliyor ve oralarda ki yaşadığı değilim ve dönüşümü bizde 2, 3, 5, 10 yılda fazlasıyla yaşayacağımıza inanıyorum. 60 etap basit çok mehabetli aynı merhale. 5 litre kendiliğinden artezyen kuyusu olarak çıkıyor ve 25 litreye büyüklüğünde kaynağı alabiliyoruz. Denem çalışmalarımız devam ediyor” şeklinde konuştu

Ekici antrparantez yatırımcıları sera, hotel, enerji üretmeye nida etti.

Share: