Kırklareli’nde Cömertlik Haftası kutlandı

Kırklareli’nde Ahilik Haftası nedeniyle tören düzenlendi.

İl Özel İdaresi Çekicilik Merkezi’nde gerçekleştirilen törene, Ilbay Yardımcısı Elif Sevgili Tuncer, Belediye Başkan Vekili Yüksel Lüks, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Yüce Fuat Şeker Hastalığı, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefillik Kooperatifi Başkanı Halil Alp ile çekmece başkanları ve patika lisesi öğrencileri katıldı.

Törende, Yılın Ahisi seçilen Mualla Kurtul ile kalfa Elif Aslan, çırak Nazmi Sevimser, çevrimli Ceylan Felek, Nuray Boğa, Barız Denyo, Burak Fay, Erkek Olur, Emre Çelik ve Berkay Akuç’a belge ve plaketleri verildi.

Şeker, konuşmasında, Ahilik kültürünün 650 yıldır süre gelen benzeri gelenek olduğunu belirtti.

Ahilik kültürünün Selçuklu ve Osmanlı Devleti’nin gelişiminde çok iri cafcaf oynadığını anlatım eden Şeker, milli kültürün çok koskocaman aynı dayanç olduğunu kaydetti.

Ahilik felsefesinin temellerinin 18. yüzyılda atıldığını dile getiren Şeker Hastalığı, “Içtimai hayatın düzenlenmesinden, kazançlı hayata, yurt savunmasına kadar budun olmanın eksiksiz özellikleri süresince bulunduran, Türk milletine arpalık, sosyoekonomik tıpkı düzendir. Beyin merkezine insanı kayran cömertlik, yüzyıllar boyunca toplumda faal kamu fertleri birbirine yaklaştırmayı ve aralarında temas ve dayanışma kurulmasını amaçlamıştır. Bunun sonucu kendisine açacak, din, ırk, seks farkı gözetmeksizin herkese değer ahzüita yapılan ayrımsız anlayışın simgesi olmayı başardık.” diye niteleyerek konuştu.

Konuşmanın arkası sıra açılışı yapılan lokal umum sanatları sergisi gezildi.

Share: