Kırklareli’nde jeotermal su kaynağıyla seralarda meyveler, sebzeler üretilecek

Kırklareli’nde jeotermal akarsu kaynağıyla seralarda meyveler, sebzeler üretilecek

Kırklareli’nde beyaz zehir yer yağı için 3. kuyu inşaatı başlıyor

Jeotermal su kaynağı Kırklareli’nde derece katacak

KIRKLARELİ – Kırklareli’nde 2014 yılında ilk defa mevcut ve bugüne büyüklüğünde işsiz durumda muntazır jeotermal su yatağı ile 54 dekar alana kurulan serada semere, göveri üzere mahsulat yetiştirilecek. Turizm ve enerji üzere alanlarda Kırklareli jeotermal kaynaklarında başkenti olması hedefleniyor.

Trakya’üstelik 2014 yılında ilk kez Kırklareli’nin Asılbeyli köyünde mevcut jeotermal su yatağı bulunmuştu. Yatırımcı firma yoluyla yıpranmamış açılan bin 370 metre derinliğinde sondajla ulaşılan 60 kademe sıcaklığındaki kaynağı kullanarak 54 dekar alanda seraların tedbir çalışmaları devam ediyor. Son teknolojide 54 dekar alanda kurulan seralarda jeotermal su kaynağı ile yemiş, göveri kabilinden mahsulat elan kaliteli yetiştirilecek.

Asılbeyli köyünde bin 370 metre derinliğinde buldukları jeotermal su kaynağı ile kurdukları seralarda daha birinci sınıf ürünler üretileceğini tamlayan Jeoloji Mühendisi Ahmet Maksat Hür, “MTA İstanbul karışma girmek için güçlü çokça el bile ve ilçede sondajlar yaptı amma tek kuyunun debisi, yani akarsu miktarı bu kuyu büyüklüğünde yüksek değildi. Yaptığımız icraat sonucunda bin 370 metre derinliğe ulaştık, 58-60 merhale suyumuz var. Kestirmece namına 5 lt/sn. artezyen yapıyor. Fakat sıkmaç ile yaptığımızda 35 lt/sn. suyumuz olduğunu tespit ettik. Dalgıç pompa ile 55 dekarlık seramıza suyu basacağız. İki kuyumuzdan çıkan debinin toplamı seramızın tamamını ısıtmaya yetecek gibi görünüyor. Ancak sahanın sömürülmemesi yerine bir iğne kuyusu açacağız. Bu kuyuda ısısı alınan suyu tekrardan düzlük altına enjekte edeceğiz” dedi.

Üçüncü kuyu dahi açılacak

Üçüncü kuyunun bile inşaatının başlayacağını söyleyen Yer Bilimi Mühendisi Müstakil, 3. kuyudan 30 lt/sn. üstünde 55-60 derece ortada jeotermal seyyal beklediğini vurguladı.

Yatırımcı firma Çerge Jeotermal Ziraatçılık A.Ş. Umumi Müdürü Hüseyin Kerkez, 2014 yılında kazandıkları eksiltme ile birlikte Kırklareli’ne nazik mülhak ayar sağlayacaklarını belirterek, “Tığ 2014 yılındaki MTA’nın önceki açtığı Asılbeyli köyündeki kuyusunu Kırklareli Valiliği İl Hususi İdaresi yoluyla ihaleyi nail olduk. İhalenin neticesinde ruhsatla dayalı taharri ruhsatından sonradan işletme ruhsatı ile sahada çalışmaya başladık. 2. kuyumuz bin 370 metrede 60 aşama sıcaklıkta 35 debide olan ayrımsız suyumuzda intişar oldu. Bizim bu sahada Kırklareli’nde tekrar toplamda Özel İdareden aldığımız arama ruhsatı ile beraber derakap dakikasında 120 bin dekar jeotermal aramaya devam ediyoruz. İkinci kuyumuzdan sonra üçüncü kuyumuzun inşaatı yakın zamanda başladı. Elimizdeki sismik raporlara baktığımız zaman bu havzada elhak jeotermal kaynaklarını almış durumdayız. Şuan inşaatımıza da başlayacağız” diye niteleyerek konuştu.

“Enerji maliyetini sâdır ürünle yüzdelik 70 karaca çeviriyor”

Kerkez, jeotermal su kaynağı ile üretecekleri ürünlerin maliyeti enerjiyle 70 karaca çevirdiğini vurgulayarak, “Şuan tığ jeotermal kaynağı seramızı ısıtmada kullanacağız bilahare turizmde bile kullanılacak tıpkı akarsu. Ama şuanda 54 dekar yaptığımız birinci seramız bayılmak için, ana enerjiden yağlık kullanacağımız amacıyla enerji maliyetini çıkan ürünle yüzdelik 70 esmer çeviriyor. Türkiye’nin en son teknolojik serasını kuruyoruz. Ağız Ağıza otomasyonlu bireşimli zekanın yürüttüğü teknolojik serada kullanacağımız bire bir enerjiye çeviriyoruz” şeklinde konuştu.

Kerkez, enerjilerin sürdürülebilir ve yenilenebilir erke olması üzere kaynakları seramızda kullandıktan sonra yeraltına enjekte edeceklerini söyledi.

“Nitelikli tıpkı yapıt çıkacağını bekliyoruz”

Serada üretilecek ürünlerin kalitesine değinen Kerkez, “Yapacağımız limonluk teknolojik limon bahçesi olacağı üzere normalde dekar başına 50 ila 60 ton bir beklentimiz var. Birde burada zaman ışı aşkın olduğu için ekincilik namına diğer illere göre abuhava kendisine henüz güzel bu üstelik sebzenin büyümesine kat açıyor. Bizim oradaki kapasitemize baktığımız antlaşma 3 bin ile 3 bin 500 titrem bekliyoruz birinci etapta. Buranın sunu güzelce noktası Avrupa’ya kem saat uzaklıktayız İstanbul’a 1 buçuk saat uzaklıktayız. Seçme husus lojistiğe döndüğü üzere sergen ömrü ön plana çıkıyor. Kaliteli aynı işaret çıkacağını bekliyoruz” dedi.

Share: