Kıyamet: Türkiye, global defans sanayi pazarının yeryüzü büyük aktörlerinden

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Tamam Afet, 13. Büyükelçiler Konferansı kapsamında açıklamalarda bulundu. Kıran, “Dünyanın yer saygın akademisyenleri, sunma etkili liderleri ve sunma dinamik ülkeleri marifetiyle Türkiye’nin zaman süper sakil olan tıpkısı mevki kategorisine koyulmaya başladığını görüyoruz. Bunun bittabi bildirme önemli sebebi Türkiye’nin savunma uran sektöründe bugün yüzdelik seksenlere ulaşan yerlilik ve millilik oranı, daha çok siparişlere yetişemeyecek şekilde uluslararası küresel savunma uran pazarının en eke aktörlerinden biri haline gelmesi.” dedi.

Kıyamet, Türk aut politikasının anne hedefinin “sahada ve masada kıvrak Türkiye” olduğunu vurgulayarak, Türkiye’nin akıbet yirmi yılda defans sanayii sektörünün uluslararası ölçeğe geldiğini söyledi.

Facia, Türkiye’nin yerlilik ve millilik oranının geliştikçe ve buna paralel adına sahadaki caydırıcılık gücü arttıkça Türkiye’ye çetin uluslararası talebin bile geldiğini müşahede ettiklerini kaydetti.

Türkiye’nin savunma sanayisinde engellere rağmen muvaffakiyet gerçekleştirebildiklerini aktaran Facia, Türkiye’nin önüne çıkarılan müeyyide engellerine alın, çıkarılan siyasi ve diplomatik engellere rağmen bunu başardıklarını söyledi.

Kıyamet, Türkiye’nin savunma sanayii alanındaki başarısının takatli haddinden fazla global basında meydan aldığını ve bu başarıyla ait haddinden fazla mehabetli makalelerin, analizlerin yayımlandığını dile getirdi.

Afet, defans sanayi alanındaki yaptırımların aşılmasının diplomasi gündemlerinin en majör maddesi olduğunu aktararak, Savunma Sanayii Eşgüdüm Dairesi’nin kurulduğunu ve sektörün paydaşlarıyla andıran diyalog sağlandığını açıkladı.

Çin-Tayvan krizi, defans sanayinin devlerine yaradı: Satışlar katlandı!

Fransız gazeteden Türk savunma sanayisine övme meşbu sözler

Icra Vekili Çavuşoğlu: Düzensiz barhana, eksiksiz dünyanın tıpkısı gerçeği

 

Share: