KKTC MECLİS BAŞKANI TÖRE: İÇİMİZDE ÇOK HAİN VAR, ALDANMAYACAĞIZ

ŞIMAL Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Kahramanmaraş’tan ülkeye gelen gazileri ağırladığı için çok bahtiyar olduğunu belirterek, “İçimizde çokça gafil var; onlar da devleti benimsemiyor. İçimizde çokça hain var; devleti benimsemiyorlar. ana yurt Türkiye’de çok alçak bölücüler, hainler var; Türkiye Cumhuriyeti’ni benimsemiyorlar. Aldanmayacağız ve devlete erbap çıkacağız. Türkiye’mize erbap çıkacağız, Türk dünyasına de ehil çıkacağız, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne da ehil çıkacağız” dedi.

KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Dayanabilen Töre, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile Kıbrıs Tatlısu Belediyesi’nin ‘Kıbrıs Hatıraları Yerinde Canlanıyor’ projesi kapsamında Kahramanmaraş’tan KKTC’ye gelen 27 gaziyi Meclis’te konuk etti. Töre, 48 sene sonra Kıbrıs’a gelen gazileri ağırlamaktan mutlu olduğunu söyledi. Kıbrıslı Türklerin, Türk milletinin parçası olduğunu; Osmanlı Devleti’nin Kıbrıs’ı fethettiği 1571’den bugüne Ada’de yaşadıklarını belirten Adap, “Elan sonra gelenler oldu, gidenler oldu ancak burada kalanlar, 1878’de Osmanlı Devleti’nin Ada’dan ayrılışını gördüler. Osmanlı Devleti askerleri Ada’dan çıkarken, atalarımız ‘Güle, güle’ demedi. Gözyaşı döktük, ‘Bir periyot yine gelecekler’ diye ahali sallamadık. 1878’den 1960’a büyüklüğünde 82 yıl geçti. Cenabıhak rahmet eylesin. Fatin Rüştü Güçlü, Menderes, merhum Doktor Hasis, rahmetlik Hemayar ve birçok kahramanlar var tabi kim devletin büyükleri o ahit onlar. Bunların liderlikleri sebebiyle Kıbrıs Cumhuriyeti kuruldu” dedi.

‘DÜŞMAN HALA AYNI DÜŞMAN’

Rumlar ile Yunanlıların; Kıbrıs Cumhuriyeti’ni ‘enosis’e giden misil yerine gördüklerini ve 1963’te katliamların başladığını belirten Cumhuriyet Meclisi Başkanı Adap, o periyot Kıbrıs Türk halkının çok büyük direnç gösterdiğini ve bu nedenle üstelik çok şehit verdiğini söyledi. Kendi dayısı üstelik karışma bugüne büyüklüğünde ölüsü ve dirisi bulunamayan birçok kaybolma verdiklerini kaydeden Yol Yordam, kendilerini Türk ordusunun kurtardığını kaydetti. Adap, “İşte sizler o günlerde bu topraklara Mehmetçik yerine geldiniz, bu büyüklüğünde ant geçti tekrar geldiniz. Kimileriniz bu topraklarda şehit oldu, kimileriniz malul gazi oldu, kimileriniz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde eşkâl yerleşti. 74 Hazar Harekatı’nda gazi olup, sahn ‘elveda’ diyen insanlarımız, gazilerimiz oldu. Hem ermiş şehitlerin hem üstelik hayatını kaybeden gazilerimizin ruhları şad olsun. Siz, hayatta kalanlara Cenabıhak sağlık, etraflı ömürler versin. Düşman, hala bire bir düşman. Hala Kıbrıs’ı ‘Helen Adası’ yerine görmeye davam ederler. Kıbrıs’ı, 12 Adalar’dan sonraları 13’üncü ada yerine Yunanistan’a bağlamak ve Kıbrıs’ı ‘Helen Cumhuriyeti’ yapma hayalleri halen bitmeme ediyor. Kıbrıs’ı esasen Girit açmak isterler. Türk askeri Ada’dan çıksınmış, garantiler sonlansınmış, Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devleti, ortadan kalksınmış” diye niteleyerek konuştu.

‘İÇİMİZDE ÇOK GAFİL VAR’

Türk milleti ile ordusunun Yildiz Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devleti’ni kendilerine armağan ettiğini vurgulayan Yol Yordam, “İçimizde çok aymaz var; onlar birlikte devleti benimsemiyor. İçimizde çokça sefil var; devleti benimsemiyorlar. ana yurt Türkiye’de çokça gösterişli bölücüler, hainler var; Türkiye Cumhuriyeti’ni benimsemiyorlar, aldanmayacağız ve devlete erbap çıkacağız. Türkiye’mize cemaat çıkacağız, Türk dünyasına dahi eş çıkacağız, Yildiz Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne bile erbap çıkacağız. Recep Tayyip Erdoğan’ın söylediği tıpkısı küçümseme var; ‘Dünya beşten büyüktür’. Kıbrıs Türk halkı üzere sunma şişman kimdir? Türkiye’dir, Türk milletidir, Türk ordusudur, apayrı şişman tanımıyoruz. Esarete, baskı altına alınmaya katiyen tahammülümüz yoktur, içimizdekilere ve dışarıdakilere cebin de jandarma olacaksınız. Dahili ve harici bedhahlar olduğunuz on paralık unutmayacaksınız” dedi.

Tatlısu Belediye Reisi Hayri Orçan ise şehremaneti yerine 7’nci gazi kafilesini ağırladıklarını belirterek, “Bize bu vatanı birey ettiler, tığ üstelik emanete genişlik iyi şekilde sahip çıkmaya çalışıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye Muharip Gaziler Deneği Kahramanmaraş Idarehane Başkanı Tayfun Özbek da KKTC Cumhuriyet Altını Meclisi Başkanı Güçlü Adap’ye kendilerini kabul ettiği amacıyla teşekkürname ederek, “48 yıl geçmiş buradaydık, demin buradayız, gerekirse her ant burada olmaya bitmeme edeceğiz. Bizler, o günkü heyecanı bugün bundan sonra yaşadık. 48 sene ilk Girne sahillerinden çıktığımız yerleri görmenin heyecanını yaşadık. Bunu bizlere sağlayan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayretin Güngör ve Tatlısu Şehremini Hayri Orçan beye teşekkür ediyorum” dedi.

Share: