KMÜ’de buğday tohumu ıslah süresi 12-13 yıldan 3-4 yıla düşürüldü

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) yürütülen çalışmayla buğday tohumu reform süresinin 12-13 yıldan 3-4 yıla düşürüldüğü bildirildi.

KMÜ Tarımsal Uygulama ve Araştırı Merkezi Müdürü Prof. Dr. Nevzat Aydınlık, yaptığı açıklamada yapılan çalışmalarda ülkemizde çabuk tashih teknolojisiyle geliştirilen 4 sayı boyut buğday tohumuna istihsal izni alındığını belirtti.

Buğdaylara Tulan, Beken, Primis ve Fertilis isimleri verildiğini tabir fail Münevver, “Amme-üniversite teşrikimesai kapsamında dahi Ekincilik Bakanlığının izniyle Samsun’daki Karadeniz Zirai Araştırma Enstitüsü ile ölçülü proje ile geliştirilen ekmeklik buğday tohumu ‘Akhoca’ ismini aldı. Bu tohumlar Türkiye’bile çabuk tashih teknolojisiyle geliştirilen önce tohumlar namına ekincilik tarihine geçti.” dedi.

Hızlı ıslahın ser şartlarında ışıma süresinin uzatılmasına ve ürünün er hasat edilmesi aracılığıyla antlaşma kazanmaya raci girintisiz çıkıntısız bir teknolojiye sahip olduğunu vurgulayan Vazıh, birçok yeniliğe de boş olan teknolojide yaptıkları yıpranmamış çalışmalar ile döl ihya çalışmalarının çok henüz kısa sürede tamamlanacağını açıkladı.

Buğdayda 12-13 yıl olan tohum ihya çalışmalarını 3-4 yıla indirdiklerinin altını çizen Aydın şunları kaydetti:

“2030 yılıyla birlikte bilcümle ülkeler için gıda güvenliğini yıldırma fail arz balaban sorun susuzluk olacak. Dolayısıyla bu tehdide karşı yavru ihya çalışmaları haddinden fazla henüz aşkın önem kazanacak. Lazım buğday kalitesinin artırılması gerekse dahi hastalıklara ve kuraklığa dayanıklı tohumların ortaya çıkarılması yavru ihya çalışmalarının devletlerin temel ruzname maddeleri ortada düz algı. Konuyu yemeden içmeden buğdaya indirmemek gerekiyor. Mercimek, nohut, akdarı ve ayrıca meyve ıslahında da bu uygulayım bilimi kullanılmaya başlandı. Bizim de hedeflerimiz beyninde bu çeşitleri artırmak bulunuyor.”

KMÜ Rektörü Prof. Dr. Namık Selim dahi liyakatli çalışmalarından etraf Prof. Dr. Nevzat Kültürlü ile üniversitenin birlik bilim insanlarını tebrik etti.Share: