Kocaeli’de 17 sene önceki 2 kişiyi öldürmekle suçlanan maznun hakim karşısında

Kocaeli’de 17 sene geçmiş 2 kişiyi öldürdüğü gerekçesiyle üzerine ülkü açılan sanığın yargılanmasına başlandı.

Kocaeli 3. Kilolu Ceza Mahkemesindeki duruşmada, mevkuf maznun N.E, öldürülen Hasan Hallaç’ın çocukları ile yan avukatları amade bulundu.

Sanık N.E. savunmasında, hakkındaki suçlamaları reddederek, olay haset kendisi, Hasan Hallaç, Süleyman Enerjik ve T.O’nun, Atımcı’ın hamile miktarda parası olduğunu ve hayvan ahzetmek istediğini söylemesinden sonradan yola çıktıklarını söyledi.

Arabayı Atımcı’ın kullandığını, T.O’nun yolu tanım ettiğini rapor eden sanık, kendisinin dahi bulaşıcı koltuğunda oturduğunu kaydetti.

Sanık, çalılık alanda durduklarını, Atımcı, Acar ve T.O’nun abdesthane ihtiyaçlarını almak, kendisinin da akşam ezanı namazını geçirmek amacıyla arabadan indiğini anlattı.

Çevrede kuyu gibi yerler olduğunu nâkil sanık, T.O’nun bu yerleri göstererek, “Buralarda gömü arayacağız, hepinizi fakirlikten kurtaracağım.” dediğini argüman etti.

Yola bitmeme etmelerinin ardından 10 an sonradan yavaşladıklarını dile getiren sanık, şöyle devam etti:

“Araba içerisinden silah sesi duyuldu. Hangi oluyor diyerek Hasan Hallaç ile birbirimize baktık. Dil bu esnada durmuştu, kendimi hariç attım. Hasan da dışarı çıktı. Geldiğimiz yöne doğru kaçmaya çalışıyordu. 5-10 girişim atmadan T.O. yetişti. T.O, Hasan’a incitici etti. T.O. silahla dönüp bana makul koşmaya başladı. Bana, ‘Sen benim kardeşimsin.’ dedi. Ego daim ‘Sen ne yaptın?’ diyordum. Sonrasında bana, ‘Yardım et Hasan’ı çekelim.’ dedi. Ben müzaheret etmedim. T.O, Hasan’ı yerde sürükleyerek dereye akla yatkın çekti. Orada şarampol vardı. Hasan Atımcı’ı ve Süleyman Acar’ı şarampole yuvarladı.”

Ardından T.O. ile arabaya bindiklerini tamlayan sanık, İstanbul’a giderken yersiz tıpkı yerde durduklarını, T.O’nun araçta olan kanları bezle temizlediğini söyledi.

Aracı Gebze civarında kat üzerinde bir spor tesisinin uğrunda bırakarak, oradan ayrıldıklarını anlatan maznun, “Ayrılmadan önceki T.O. bana, ‘Ailen var, ikimiz birlikte birbirimizi tanıyoruz. Kimseye bire bir husus söylemezsek bu olay kapanır, filhakika hak ettiklerini buldular.’ dedi.” ifadesini kullandı.

Sanık, olayda geçer not silahın kendisine ilişik olup olmadığını bilmediğini belirterek, emlakçılık işi yaptığını, hisse senedi namına silahla mevrut müşteriler olduğu üzere olaydan kısaca 2 ay ilk namına zırh aldığını belirtti.

Sanık N.E, “Silahı bırakacak kimseyi bulamayınca silahı T.O’ya verdim. Olaydan sonraları İstanbul’a taşınırken T.O’ya verdiğim silahı ansız aldım. Tıpkısı sene bilahare silahı kaybettim. O dönemde caba çekten hapis cezam vardı. Bu yüzden silahımın kaybolduğuna dair aynı ihbarda bulunamadım. FETÖ’den tutuklu kaldım ama ukubet almadım. Üzerime atık suçu kabul etmiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Mahkeme heyeti, sanığın mevkufiyet halinin devamına karar vererek, duruşmayı 21 Mabeyin’a erteledi.

Olayın geçmişi

Faili muzlim kıya dosyalarını baştan ele alan İl Inanma Müdürlüğü Güvenlik Şubesi Cinayet Çağ Amirliği ekipleri, 15 Aralık 2005’te Sepetçiler köyü Taşocakları mevkisinde ormanlık alanda tabancayla vurularak öldürülmüş Hasan Atımcı ile Süleyman Enerjik’ın katil zanlılarının yakalanması üzere himmet yaptı.

Açıkgöz bastırık bölgesinde küsurat kıya mahalli ve delilleri baştan gözden geçiren grup, maktuller ile hareket ilişkileri mevcut N.E. ve 2020 yılında afiyet sorunları nedeniyle öldüğü muhtemelen T.O’nun cinayeti gerçekleştirmiş olabileceklerine dair bilgilere ulaştı.

Polis, Yardımcı ve Düzce’de 6 Ocak’ta gerçekleştirdiği eş zamanlı operasyonda, N.E’nin yanında olaya karışma oldukları memul 2 şüpheliyi gözaltına aldı.

FETÖ üyeliği iddiasıyla elan geçmiş 12 kamer cezaevinde kaldığı belirlenen ve işlemlerinin peşi sıra Kocaeli Adliyesine sevk edilen N.E. çıkarıldığı nöbetçi barış ceza hakimliğince tutuklanmış, özge 2 çirkin ise emniyetteki işlemlerinin peşi sıra serbest bırakılmıştı.

Share: