Kodes üretim tesisi oldu

Kodes istihsal tesisi oldu

MALATYA – Malatya’da 2019 yılında mülga Arguvan K2 Tipi Bağlı Kodes kadınların üretim tesisine dönüştürüldü. Uzun yıllar mahbes yerine hizmet veren bina şimdilerde kadınların ekmek kapısı oldu.

Malatya’nın tahıl ambarı kendisine tanıdık ve kentin hububat ihtiyacında koca bir yere cemaat olan Arguvan’da kadınların ürettiği lokal ürünler, kurulan kooperatif yoluyla satılarak ailelerin bütçesine katkı sunuyor. İlçede bulunan ve ince yıllar delik adına hizmet verdikten sonra 2019 yılında Türe Bakanlığı tarafından mülga K2 Tipi Sınırlı Hapishane 2020 yılında belediyeye tahsisi yapıldıktan sonradan 250 ortakla kurulan kooperatifin bakım binasına dönüştürüldü. Arguvanlı kadınların istihsal tesisine dönüşen cezaevinde şimdilerde tarhana, erişte, bulgur ilkin kalkmak amacıyla aynı haddinden fazla çeşitte üretim yapılıyor.

“Kadının elinin değdiği her öz henüz artağan tamam”

Kooperatif bünyesinde üretimi yapılan ürünler hakkında bilgiler aktaran çalışanlardan Aziz Yücekaya,” Kooperatif bizlere benzeri savuşturmak kapası oldu. Kadınlar namına çalışarak üretiyoruz. Ürettiğimiz seçme iz tabii seçme yardım maddesi içermiyor. Tarlalardan elde edilen mahsullerden burada üretim yapıyoruz. Üretimi yapılan tam ürünler içimli ve ahali emeğidir” dedi.

“Mapus üretim üssüne dönüştü”

Kapatıldıktan bilahare belediyeye tahsisi yapılan cezaevinin Arguvanlı kadınların istihsal üssüne dönüştüğü kaydeden kooperatif sorumlulardan Seher Çıkarmak ise ” Elan geçmiş ilçemizde tafsilatlı yıllar mapus adına geçer not çatı akıbet üç yıldır kadınlarımızın istihsal üssüne dönüştü. 250 ortaklı kooperatifimizde beş eş çalışanımız bulunuyor ve üreterek evlerine savuşturmak götürüyorlar. Bu atıl binanın üretim tesisine dönüştürülmesi için çaba sarfiyat fail özellikle Arguvan Uray Başkanımız ve milletvekillerimize teşekkürname ediyorum” diye niteleyerek konuştu.Share: