Komutan Düzlük, “Madenci torunları zaman yazıyor”

Zonguldak Şehremini Dr. Ömer Sevap Düzlük, 10 ili etkileyen zelzele felaketinin arkası sıra yaraların sarılmasında Zonguldak’tan katılan ekiplerin çabasına dikkat çekti.

Asrın felaketi adına nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen hareket dolayısıyla hayatını kaybeden vatandaşlara Tanrı’tan yağmur dileyen Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Akıllıca Kayran, şöyle dedi:

“Hepimizi derinden sarsan, asrın felaketinin yaşandığı Kahramanmaraş merkezli 10 ilimizi direkt etkileyen deprem zımnında öncelikle hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Tanrı’tan yağmur, dertli vatandaşlarımıza müstacel şifalar dilerim. Aziz Milletimizin başı iyi olsun. Yaralarımızı bağışlamak, depremden etkilenen vatandaşlarımızın yanında olmak, zelzele bölgesinde iri mücahede gider fail düzentileme arkadaşlarımıza, alp madencilerimize tıpkı nebze de olsa destek olmak amacıyla yer sarsıntısı bölgesine anlamaklık ettik. Depremden yeryüzü haddinden fazla etkilenen bölgelerden biri olan Gaziantep Nurdağı ve İslahiye ilçelerinde ve peşi sıra Kahramanmaraş Merkez’da 2 günümüzü geçirdik. Gerçekten da tarihimizin en nazik yıkımına şahit olduk. Dem alırken birlikte kalbimizin sıkıştığı, aymazlık ve kemirmek kelimelerinin anlamını yitirdiği zamanlardayız. Böylesine balaban tıpkısı felaketi yaşarken genişlik iri güdeleme kaynağımız, milletimizin seferberlik ruhuyla birbirine bittabi kenetlendiğini, beraberinde verip kamu zorluklara zahir döş gerdiğini, bire bir canımızı daha kurtarabilmek üzere elbette bir tane canevi olduğuna tanık olmamızdı. Bu insanüstü çaba boğazımızı düğümledi, gözlerimizi yaşarttı. Büyük tıpkı felaketle uğraşıyoruz ihtimal amma tesanüt nedir, birlik kardeşlik nedir bu milletin evlatları bunu tıpkı nöbet elan gösterdi. Çünkü biz çok büyük bire bir milletiz

Depremin tahripkâr etkilerini hafifletmek üzere, ülkemizin seçme yerinden ve uluslararası camiadan hem kontrol kurtarma ekipleri, hem dahi insani yardımlar gece gündüz bitmeme etmektedir. AFAD’ımız, Türk Kızılay’ımız, Yiğit Mehmetçiğimiz ve Polislerimiz, tamam amme hava ve kuruluşlarımız, gönüllülerimiz, canı pahasına geceli gündüzlü hız göstermektedirler. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla devletimiz yekpare imkanları ile görevi başındadır. Bundan on paralık kimsenin şüphesi olmasın. Zonguldak kendisine Valiliğimiz koordinesinde kısaca 5.000 kişi görev başındadır. Bunların 3.750’si TTK çalışanlarımız, diğerleri ise Belediyelerimiz, Hususi İdaremiz, Orman Havza Müdürlüğü çalışanlarımız, Sağlıkçılarımız, Milli Eğitim Bilimi camiamız ile umum kurumlarımız sarsıntı bölgesindedir. Altını çizerek bire bir sefer henüz söylemek istiyorum ki Zonguldaklı olmaktan bire bir kez henüz çekicilik duydum.

Gözlerini kırpmadan çalışmalarını sürdüren, inanılmaz kurtuluşlara şahitlik fail madenci torunları devir yazıyor, ellerinden gelenin katbekat fazlasını yapmaya da devam ediyorlar. Alelhusus Nurdağı’nda Zonguldak, Kilimli ve Kdz. Ereğli şehremaneti çalışanlarımız adeta biricik yürek reşit, dinamik bir tesanüt sergiliyor, depresyon çalışmalarını birlikte yürütüyorlar. Onca acılarına rağmen, bu büyük faciayı şahsen muammer olan depremzede kardeşlerimiz ise hem Gaziantep’te hem üstelik, Kahramanmaraş’ta madencilerimize ve cümle çalışanlarımıza teşekkürname ederek, Zonguldak’ı asla unutmayacaklarını anlatım ettiler. Onlarla herhangi bir zaman alım duyuyorum, ne yapsak haklarını ödeyemeyiz. Kezalik, mücahede arkadaşlarımıza dönüş için çıkmadan geçmiş yorulan var ise değiştirelim diyerek sordum ama hiçbiri köylü kesilmek istemedi. Hepsini alınlarından öpüyorum. Alp madencilerimiz özellikle kalkışmak için kül mesai arkadaşlarıma candan şükranlarımı sunuyorum. Allah hepsinden razı olsun. Ayaklarına taş değmesin. Bizler bu yumruk günleri dahi gelişigüzel atlatacağız. Yaraları bütün birlikte saracağız. Rabbim, ülkemizi ve milletimizi seçkin türlü afetten ve felaketten kayırma eylesin. Ayrımsız daha hakeza üzücü günleri bizlere göstermesin inşallah.” – ZONGULDAK

Share: