Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Altay, 5. İslami Dayanışma Oyunları’nı değerlendirdi Açıklaması

Konya Büyükşehir Şehremini Hedef İbrahim Altay, 5. İslami El Birliği Oyunları’nın Konya’birlikte gerçekleştirilmiş olmasının gururunu yaşadıklarını rapor etti.

Altay, yaptığı yazılı açıklamada, oyunlara katılan ve katkı sağlayan herkese teşekkürname etti.

5. İslami Tesanüt Oyunları’na 54 ülkeden 4 bin 200 sporcunun katıldığına değinen Altay, şunları kaydetti:

“2022 İslam Ülkeleri Spor Başkenti ve 2023 Acun Spor Başkenti unvanlarını taşıyan Konya’bile, böyle makro bire bir organizasyonun gerçekleştirilmesi hepimiz üzere heyecan ve çekicilik kaynağı oldu. Konya yerine alnımızın akıyla oyunları tamamladık. Tolerans şehri Konya’nın misafirperverliğini kül dünyaya ayrımsız misil henüz göstermiş olduk. Kentin spor altyapısına yapılan yatırımlarla, ati yıllarda dahi nazik organizasyonlara ocak sahipliği yapmasını iştiyak ediyoruz. Bu oyunlar Konya için bire bir mir”

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 9 Ağustos’ta açılışı gerçekleştirilen 5. İslami Dayanışma Oyunları’nda 24 ayrımlı branşta 4 bin 200 sportmen yarıştı. Geçkin sona aziz organizasyonda Türkiye, 145’i altın, 107’si sim ve 89’u tunç doğmak için toplamda 341 madalya alarak oyunlar rekoru kırdı. Oyunlar tarihinin genişlik çok altın ve toplam madalya düz ülkesi olarak tarihe geçen Türkiye’yi, madalya sıralamasında Özbekistan ve İran izleme etti.

Share: