Konya Büyükşehir’den “Tarihi Bedesten Aksata Günleri”

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Erek İbrahim Altay, 12-14 Ağustos tarihleri arasında “Tarihi Bedesten Aksata Günleri” düzenleyerek hem ticaretin canlanmasına hem üstelik unutulmaya beniz tutmuş mesleklerin tanıtımına ulama sağlayacaklarını söyledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi, Tarihi Konya Bedesteninde ekonomik hareketliliği ihya etmek için “Tarihi Bedesten Aksata Günleri” düzenliyor. Konya Büyükşehir Şehremini Kasıt İbrahim Altay, Türkiye Selçuklu Devleti’ne başkentlik işleyen Konya’dahi, Romalılardan Selçuklulara, Osmanlı’dan günümüze binlerce yıllık geçmişe erbap Bedesten Çarşısı’nın Konya’nın kalbi yerinde olduğunu belirterek, bu kebir merkezin tanıtımı ve ticarete yardım sağlanması amacıyla Tarihi Bedesten Aksata Günleri düzenlediklerini söyledi. Tarihi Bedesten Alışveriş Günleri’nin 12, 13 ve 14 Ağustos tarihleri beyninde gerçekleştirileceğini tamlayan Başkan Altay, bu çerçevede çok sayıda etkinlik düzenleyeceklerini ve esnafın bile bu günlere hususi indirimler yapacağını duyurdu. Başbuğ Altay, cümle Konyalıları ve şehri görüşme fail misafirleri Tarihi Bedesten Aksata Günleri’ne nida etti.

Ziyaretçilerin uğrak noktası olacak

İlk el düzenlenecek etkinlik çerçevesinde 180 bin metrekareye yakın sınırlanmış alanda oturmuş, 2 bin 687 dükkan ve 7 caddeden oluşan Tarihi Konya Bedesteni, esnafın uygulayacağı yüzdelik 30’a varan indirimlerle mevrut misafirlerin uğrak noktası olacak. Etkinlikler 12 Ağustos Cuma günü bayram yürüyüşü ile başlayacak; söyleşiler, çıkmaz müzisyenleri, temsili kıyafetlerle tarihi canlandırmalar, Mehterler Topluluğu konserleri, Bedesten Çarşısı Fotoğraf Sergisi ve Tarihi Kostümler Sergisi kadar faaliyetlerle bitmeme edecek. Yüzyıllardır ticari faaliyetlere aile sahipliği eden tarihi çarşı, 5. Arsıulusal İslami El Birliği Oyunları’nın birlikte yapıldığı bu günlerde mahdut içi ve elverişsiz dışından mevrut misafirler için Konya’nın tanıtımı noktasında değişik bire bir almaşık oluşturacak. Aktiflik çerçevesinde unutulmaya beniz tutmuş mesleklerden 30 farklı musahabe ve sanat Bedesten’in farklı yerlerinde icra edilecek. – KONYA

Share: