Konya’daki ocaklardan çıkarılan pamuk taşı taşı, genişlik fazla ABD’ye gönderiliyor

Konya ve çevresindeki taş ocaklarından çıkartılan farklı renklerdeki pamuk taşı taşı, ESIR başta başlamak için bir nice ülkeden irade alıyor.

Gri, krem, zerrin, kahverengi ve kırmızı renklerden oluşan traverten taşı, mermere göre henüz dümdüz işlenebildiği amacıyla tercih ediliyor.

Konya’üstelik 2004 yılından bu yana taş ocaklarında traverten üretimi fail firmanın Genel Müdürü Salih Takavcı, AA muhabirine, taş ocaklarından çıkardıkları traverteni 80 ülkeye ihraç ettiklerini söyledi.

“Bildirme şişman müşterimiz Amerikalılar”

Çıkarıp işledikleri traverten taşının yüzde 60’ını sonuncu mamul halinde ÇAKER pazarına verdiklerini belirten Takavcı, şunları kaydetti:

“Pamuk Taşı, Amerika’da çok tıpkı biçimde kullanılıyor. Pamuk Taşı, kalsiyum karbonat içerme eden bire bir taş olduğundan, mikrop barındırmama ve ışınım emici özelliği var. Amerikalılar bu açıdan traverten taşını yeğleme ediyor. Genişlik balaban müşterimiz üstelik Amerikalılar. Amerika’üstelik bundan sonra evlerde kullanılıyor. Amerika’dahi çıktı yatay mimarlık hakim olduğu üzere evlerin birçoğu villa tarzında evler. Gönderdiğimiz taşları, havuz kenarlarında, bahçe peyzajlarında, çöz mekanlarda, değme yerde kullanıyorlar. 2008 yılından bu yana Amerika Birleşik Devletleri’ne 350 bin ton kenarlı pamuk taşı taşı gönderdik.”

Takavcı, pamuk taşı taşını blok kütle halinde, işlenmeden Çin, Hindistan, Lübnan ve Mısır’a ihraç ettiklerini belirterek, meful nişane olarak bile KUL dışında Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Rusya, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya kabil mukavim haddinden fazla ülkeye gönderdiklerini söyledi.

Share: