KOPAN PARMAKLARINI POŞETLE HASTANEYE GÖTÜRDÜ, 12 SAATTE DİKİLDİ

BURSA’da, arkadaşının hisse senedi yerindeki giyotin makasının kurulumunu yapan İlhan Baydan (46), test sırasında makineye iyi elinin bel, orta ve yüzük oyunu parmağını kaptırdı. Parmakları, poşete koyarak götürdüğü hastanede 12 saatlik ameliyatla dikilen Baydan, Bu büyüklüğünde ümitli değildim. Hocalara göre iyiye gidiyoruz dedi.

Olay, cuma günü Saika ilçesinde meydana geldi. İlhan Baydan, arkadaşının hareket yerine getirilen giyotin makasının kurulumu üzere yanına gitti. Kurulumu tamamlayan Baydan, makinenin sınav işlemleri sırasında sıhhatli elinin bel, mutedil ve yüzük oyunu parmağını kaptırdı. Baydan, ihbarla gelen esenlik görevlilerince evvel Faziletli İhtisas Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi’ne arkası sıra Bursa Uludağ Üniversitesi Tababet Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı. Ortopedi ve sarsıntı bilimi servisinde 12 saatlik ameliyata alınan Baydan’ın parmakları, başarılı operasyonla dikildi. Baydan’ın tedavisinin arkası sıra elini ve parmaklarını günlük hayatta kullanabileceği öğrenildi.

‘AMELİYATTAN SONRADAN İYİYİM’

Parmaklarının kopan parçalarını poşete koyup, hastaneye gittiklerini belirten İlhan Baydan, İş kazası geçirdim. Türkçesi yardıma gitmiştim amma kül yardımlık oldum. Arkadaşımın makinesini ayarlayacaktım amma parmakları kaptırdık. Giyotin makası kadar ayrımsız öz, öz ekseninde dönüyor sürekli. Ona kaptırdım parmaklarımı. Üçünü da orada kopardım sonrası tabi sayrılarevi. Ondan sonradan Uludağ Üniversitesi’ne geldim. 12 saat büyüklüğünde ameliyatta kaldım. Işler sonrası benim için iyiydi. Çünkü hocalar ağrımı, acımı tenkis etmek üzere ellerinden geleni yaptılar. 3 parmağımın ağız kısmı koptu. Parçaları poşet ortamında getirdik. Parçaları almayı düşünce ettik. Parmaklarımın kopan kısmı makinenin önündeydi. Olduğu yere düştüğü amacıyla oradan aldık. Ameliyattan sonra iyiyim. İlk güne oranla çokça iyiyim. Düş yoktu düpedüz. Bu büyüklüğünde ümitli değildim. Geldikten sonra hocalarımız burada baya benzeri uğraştılar. 12 saat çabaladılar. Şu anda hocaların demesine bakarak iyiye gidiyoruz diyerek konuştu.

Hastanın sağlık durumunun iyiye gittiğini belirten Bursa Uludağ Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Marifet Dalı Akademisyen Dr. Gökay Eken ise İş kazası sonucu sağlıklı elinin bel, mutedil ve yüzük oyunu parmaklarında bütün kopma yaralanması geçirmişti. Parmakları tamamen elinden kural dışı haldeydi bize geldiğinde ardından tığ onu serian bekletmeden evgin bir şekilde ilk değerlendirmesini yaptıktan sonra ameliyata aldık. Operasyonla seçme 3 parmağını adına replanti ettik. Sıkıntılı cerrahi tekniğini kullanarak damarlarının sinirlerini onardık. Bu şekilde muvaffakiyetli ayrımsız operasyonla ameliyatı tamamladık. Hastamız şu an cerrahi müdahale sonrası 5’inci gününde. Takipleri gür. Parmakları yaşıyor. Takibine bitmeme ediyoruz. Tabi ki bu ameliyatlardan sonradan ayrımsız tutar ihtisas kaybı, cereyan kısıtlılığı kalabiliyor amma bu minimum olsun diye niteleyerek tığ zaruri hikmet otama ve zaruri munzam tedavilerini uygulayacağız. Bunun asgari düzeyde kalmasını sağlayacağız dedi.Share: