Koronavirüs zımnında aynı aileden 9 yaşama can vermişti! Genetik aynı belirgi görülmedi

İstanbul’birlikte etkili Muhammet Taze ve oğlu Burak Canlı 2020 yılında rahatsızlanınca yakınları tarafından hastaneye götürüldü. Burada ağababa ve oğlunun yapılan Covid-19 testleri fazlalık artık. Tedaviye alındıktan sonraları 6 Kasım 2020’de evvel Burak, 1 hafta sonra da babası Muhammet Zihayat hayatını kaybetti. Aileden Bünyamin Taze (41) 1 Aralık’ta, İbrahim Taze (53) 4 Aralık’ta, Uca Zinde (58) ise 11 Aralık’ta yaşamını yitirdi. Ali Genç’in otama gören kardeşleri Fatma Tütün (55) 18 Aralık’ta, Aysel Peçe de (46) 21 Şubat 2021’dahi hayatını kaybetti. Ahmet Tüvana (43) 13 Nisan 2021’dahi hayatını kaybederken, aileden evli ve 1 bala annesi Şenay Genç Yalçınkaya da 20 Şubat 2022’üstelik 3 aşı olmasına karşın kırıcı seyreden hastalık nedeniyle hayatını kaybetti.

13 KİŞİDE GENETİK ARAŞTIRMA YAPILDI

Koronavirüs nedeniyle 9 ferdini kaybeden Canlı ailesinin genlerinin araştırılması çağrıları üstüne devreye giren Sağlık Bakanlığı, kalıtım bilimi araştırı başlattı. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Esas Bilim Dalı Akademisyen Doç. Dr. Şenol Çitli ve ekibi, genetik tarama testi üzere temasa geçilen eş fertleri ile görüştü. Araştırmalarda, ailede türlü süreğen rahatsızlıkları olan, bazen semptomlar görülen 13 ‘riskli birey’ belirleme edildi. Takibe alınan kişilerden alınan numunelerin laboratuvarda incelenmesiyle kalıtım bilimi yapılarında koronavirüs ölümlerine nöbet açan etkenler araştırıldı. Araştırma sonucunda, ailede hastalığı tetikleyici kalıtım bilimi bir bulguya rastlanılmadı.

“SONUCA ÇOKÇA MUTLU OLDUK”

Bekledikleri jen araştırma sürecinin başladığını söyleyen, 3 kardeşini, 2 baldızını, 2 yeğenini, kayınbiraderini ve kayınbiraderinin oğlunu kaybeden Mualla Genç, şunları söyledi: “Bizim yaptırmış olduğumuz jen taraması sonucu, genlerimiz bozulmamış bundan sonra. Esenlik Bakanlığı bizim genimizi araştırdı ve sonucumuz temiz daha çok. değme yüklülük olmadığını söylediler. Bizim ailemizde ölen öldü, küsurat fertlerimize da Allah ayrıntılı ömürler verdi. Elem düştüğü yeri yaktı. Koronavirüs sürecinde ailemizde sıkışık ölümler yaşanınca bize ‘Sizin genetiğinizde tıpkısı hastalık var’ dediler. Biz bile testimizi yaptırdık. Ondan sonraları testimizin sonucunda benzeri tartı çıkmadı. Ben 9 familya ferdimi kaybettim. Cenabıhak kimseye böyle ızdırap vermesin. Çok baskı eyyam geçirdik. Ululuk elinden geleni yaptı amma giden ansız gelmiyor. Allah ölenlere rahmet eylesin. Biz jen taraması yapılmadan ilk çok tedirgindik amma sonucumuzun bozulmamış çıktığında çok bahtiyar olduk”Share: