Koruyucu balığının kilosu 750 liraya büyüklüğünde çıkınca yurttaş başkaldırı etti: Evimizde az olmazdı, şimdi anca tezgahta görüyoruz

Sinop açıklarında avlanan 2-3 ve 4 kilogramlık kalkan balıkları iriliğine bakarak kilogramı 600 ve 750 TL’den satışa sunuldu. Fiyatın faziletli olması hem balıkçıları hem üstelik vatandaşı başkaldırma ettirdi.

“FİYAT FAZILETKÂR OLDUĞU İÇİN KİMSE IKBAL ETMİYOR”

Balıklarda eskisi kabilinden feyezan yaşanmadığını belirten Balıkçı İbrahim Çoşkunarslan, “Koruyucu balıkları bu aralar az buçuk fiyatlı. Kilogramı 600 liradan başlıyor, 750 liraya büyüklüğünde çıkıyor. Bağımlı bunlar boyuna göre. Balık irileştikçe parası bile o kadar faziletli oluyor. Şu anda bilgili koruyucu balıklarının kilogramı 750 liralık, ufak balıkların kilogramı 600 teklik. Şu anda tezgahta mecmu 30 kilogram koruyucu var. 4 kilogramlık koruyucu var. 1 kilogram 700 gram, 2 kilogram 500 gram, uzunlamasına göre değişiyor. Nerden baksan tezgahtaki kalkanların toplam fiyatı 20- 25 bin liralık. Bunu ki alacak, zenginler alacak. Şu anda eşit yüksek olduğu üzere kimesne gönül etmiyor. Fiyatlar efdal. Gelgel gücü hastalıklı tabi ki bile.” dedi.

“İNŞALLAH ÇOCUKLARIMIZA DA ANSİKLOPEDİLERDE GÖSTEREBİLİRİZ”

Balıkçı tezgahına gelen Engin Koku ise “Kalkan balığının kilogramı 750 liralık. Ben bunu kuşkusuz alabilirim, gibi mü? 750 lirayı buna verdikten bilahare hoşgörüsüz kalan 1 ayımda ben ne yiyeceğim? Kazandığım ne ki? Hangi kazanıyoruz ki bu paraları vereceğim? Özlediğimiz aynı hoşlanma olur. Çocukluğumuzun lezzetleri. Evimizde hiç sakim olmayan balıktı amma bugün anca tezgahta görüyoruz. İnşallah çocuklarımıza bile ansiklopedilerde gösterebiliriz bu vaziyette olursa.” ifadelerini kullandı.

Share: