KOSGEB desteğiyle “hamur işi” işleyen girişimci, 6 kişiyi üstelik istihdam ediyor

Amasya’nın Merzifon ilçesinde ateş parçası Zübeyde Dan, Aşağılık ve Ölçülü Ölçekli İşletmeleri Ihya ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) desteğiyle açtığı hareket durumunda 6 kişiye dahi çalışma imkanı sağlıyor.

Uşak’ta ikamet fail evli ve 2 yavru annesi Dan (48), karı bütçesine yardım sağlamak amacıyla evinde mantı, börek ve kurabiye üzere ürünler yapmaya başladı. Yaptığı hakikat işleri beğenilince girişimcilik kursuna katılan Dan, belge almaya hak kazandı.

Bir süre sonraları eşinin tayini zımnında Amasya’nın Merzifon ilçesine taşınan Dan, burada güven desteğinden çakozlamak için KOSGEB’e başvurdu. Dan, 6 yıl önce KOSGEB’den aldığı 50 bin lira hibeyle dernekevi mahsulat konusunda hisse senedi yeri açtı.

Zamanla işlerini büyüten, 6 kadına bile gelişim imkanı sağlayan Dan, ürünlerini kargoyla ülkenin temas namına gönderiyor.

Zübeyde Dan, AA muhabirine, gerçek işi ürünleri yapmayı haddinden fazla sevdiğini söyledi.

Çocukluk hayalini ihtişam desteğiyle gerçekleştirdiğini tamlayan Dan, “Kendime ilişkin iş yeri açmayı çocukluğumdan bu yana görüntü ediyordum. Harıldamak, benzeri şeyler başarmak haddinden fazla pir. KOSGEB sebebiyle 6 kişiye savuşturmak kapısı açtık.” dedi.

Kadının olduğu seçme yerde okkalı ve birliktelik olduğunu dile getiren Dan, “Avrat isterse yapamayacağı hiçbir husus bulunmayan. Hemcinslerimle tesanüt süresince istihsal yapıyoruz.” ifadesini kullandı.

Müşterilerine lokal nitelikte çörek, börek, mantı, gözleme, çörek, biber dolması üzere ürünler hazırladıklarını söyleyen Dan, “Ürünlerimizi evde yaptığımız titizlik ve doğallıkta hazırlıyoruz. Müşterilerimiz, ‘Kendi elimizin tadını alıyoruz.’ diyorlar. Alelhusus kurs ve saç üstümüz haddinden fazla beğeniliyor, siparişlere yetişemiyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Kadınlara hisse senedi yaşamına dahil olmaları tavsiyesinde mevcut Dan, şunları kaydetti:

“Benim kadar olan eş hanımları, hayallerinin ardı sıra gitsin. Ben birlikte bu işin bu büyüklüğünde büyüyeceğini düşünmemiştim ama başlayıp azmedince beklediğimden daha büyük amal oldu. Hayallerimi gerçekleştirdiğim üzere haddinden fazla mutluyum. Çalışanlarımla üretip Türkiye’nin her yerine ve ensiz dışına gönderiyorum. Bunun gururu ve mutluluğu şayan biçilemez. Hedefim, iş yerini büyüterek artık kadına imkan bulmak.”

Çalışanlardan Mehtap Özaktaş üstelik kazandığı parayla familya bütçesine ulama sağladığını belirterek, kişi ayakları üzerinde durabilmenin çokça güzel bire bir duygu olduğunu anlatım etti.Share: