KOSGEB’in gailesiz istihdamına müteveccih desteği 125 bin liraya yükseltildi

Tezyifkâr ve Ilımlı Ölçekli İşletmeleri Ihya ve Tutma İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), tüvana istihdamını kolaylaştıran “Dar ve Gerçekten İşletmelere Acul Destek Programı”nın dördüncü referans döneminde bindi tutarını 100 bin liradan 125 bin liraya çıkardı.

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığından yapılan açıklamaya bakarak, Kovid-19 salgınından etkilenen işletmelere yönelik sunulan destekte şartları haiz işletmeler, 10 Ekim’e kadar devir içi başvurularını yapabilecek.

Başvurusu onaylanan işletmeler, koşullara makul personeli istihdam ettikten sonraları 28 Kasım’a büyüklüğünde KOSGEB’den ifa talebinde bulunacak. Değişmez destek onayı, bütçe kapsamında ödeme murat sırasına bakarak verilecek.

Başvuru kriterlerini karşılayan ensiz ve basit işletmeler, programın dördüncü dönemine www.kosgeb.gov.tr adresindeki “e-Hizmetler” menüsünden başvuruda bulunabilecek. Mesafe 2021 ile Mart 2022 beyninde, yani üçüncü dönemde başvurusu onaylanan işletmeler, dördüncü ahit için referans yapamayacak. Ayrıca, üçüncü başvuru döneminde değme işletmede bindi kapsamında istihdam edilen personel de bu müracaat döneminde istihdam edilemeyecek.

Kadınlar üzere 135 bin liralık

Destek Programı ile akıbet 12 aydaki ortalama istihdamını koruyucu işletmeler, 12 ay boyunca çalıştırma taahhüdü verdiği beherglas personel için et kafalı ödemeli bu destekten yararlanacak. Daraç işletmeler 2, âdeta işletmeler de 5 personele büyüklüğünde bu desteği kullanabilecek. İşletme sahibinin yahut işe alınan personelin kadın olması durumunda bindi arka limiti 135 bin liraya çıkacak.

Programın geçmiş iki referans döneminde 12 bin 289 işletmeye, istihdamlarını salgın öncesindeki seviyede korumaları şartıyla 368 milyon lira işletme sermayesi desteği verildi.

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank da bugün İstanbul Fashion Connection Hazır Giyim ve Moda Fuarı’nın açılışında programdan yararlanan işletmeler ve dinç istihdamına katkılarına ilişik değerlendirmede bulunmuştu.

Share: