Kovanlarını ayılardan yüklenmek üzere şeb sefer tutuyor

Bingöl’bile arıcılık yapan Yusuf Çağan, ayıların elan evvel kötülük verdiği kovanlarını müzaheret etmek için geceleri üstelik kat tutuyor.

Kentteki faziletkâr rakımlı dağlarda kovanları bulunan arıcılar, ballarını karışık hayatından koruyabilmek amacıyla şişman çabalama sarf ediyor.

Kovanlarının etrafını elektrikli tellerle çevirmelerine karşın ayıların saldırısını engelleyemeyen arıcılardan Yusuf Çağan, merkeze sadık Kartal köyü yaylasında geceleri bile el tutuyor.

Büyük say vererek ürettiği balı ayılardan yüklenmek için ahit ağarıncaya kadar bidar ve sonsuz kovanları arama fail Çağan, utangaç hayvanların tehacüm ihtimaline alın da kendisini dulda gayeli yanından silahını ayırmıyor.

Emeklerinin karşılığı olan hasat dönemine kadar geceli gündüzlü kovanlarının başından ayrılmayan Çağan, AA muhabirine, 15 yıldır arıcılık yaptığını söyledi.

Kovanların bulunduğu alanı sabık yıla kadar asayiş kamerasıyla evden izlediğini anlatan Çağan, “Bire Bir tün ayının kovanların bulunduğu alana girdiğini gördüm. Evden kovanların başına gidinceye kadar ayı iki kovana zarar vermişti. O günden sonraları ego üstelik değme akşam kez tutup kovanlarımı korumaya değişmeyen verdim.” dedi.

Çağan, ayıların alelhusus şeb saatlerinde kovanlara kötülük verdiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Bölgemiz arıcılık açısından çokça varlıklı bir düz. Ayıların en sevdiği özdek üstelik baldır. Tığ dahi kovanlarımızı destek olmak amacıyla bölüm batımından periyot doğumuna kadar defa tutuyoruz. el feneri ve silahımız var. Silahımızı yemeden içmeden kendimizi destek olmak için bulunduruyoruz. Bu bizim emeğimiz ve sağlık kaynağımız. Mecburen kovanların başında bekliyorum.”

Share: