Köylerdeki işsiz ekol binalarının kapıları kadınlara açıldı

Köylerdeki işsiz okul binalarının kapıları kadınlara açıldı

Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı’nca başlatılan ‘Köy Hayat Merkezi’nin ilki Rezip köyünde açıldı

ADIYAMAN – Adıyaman’da etkisiz durumda olan köy okul binaları kadınlara kapılarını açtı. Milli Eğitim Bakanlığı’nca faaliyete geçirilen ‘Karye Dirim Merkezi’nde kadınlar iz öğreniyor.

Milli Yetişek Bakanlığı’nın ‘Köy Dirim Merkezi’ Projeleri çerçevesinde Adıyaman İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğünce tadilatı tamamlanan Rezip (Kayatepe) köyünün eski köy okulu binası Köy Yaşam merkezine dönüştürüldü.

Kadınlar, köylerinden ayrılmadan, adi çocuklarıyla alay malay bu merkezde açılan kurslara katılıyor. Halk Yetişek Merkezi bünyesinde açılan halk sanatları ve farklı kurslarda yeni yıpranmamış beceriler kazanıyor.

Adıyaman’da önceki Karye Dirim Merkezi Rezip köyünde açıldı. Açılış törenine Ilbay Mahmut Çuhadar, Ilbay Yardımcısı Muhammed Tugay, İl Milli Terbiye Müdürü Ramazan Aşçı, İl Müftüsü Mehmet Taştan ve köy halkı katıldı. Rezip Karye Yaşam Merkezi’nin arkası sıra Tekpınar, Kemerkaya ve Gümüşkaya köylerinde üstelik aylak durumda mevcut köy okullarının onarımdan geçirildiği ve önümüzdeki günlerde açılacağı öğrenildi.

Açılış konuşmasını eden Milli Eğitim Müdürü Ramazan Aşçı, bu merkezlerde geri kadınların ihtiyaçları doğrultusunda kurslar açılacağını dile getirdi.

Milli Yetişek Bakanlığı vasıtasıyla hayata geçirilen bu projeyi önemsediklerini tamlayan Ilbay Mahmut Çuhadar, süreduran durumdaki okulları kadınların hizmetine sunduklarını kaydetti.

Ilbay Çuhadar, “Bu proje çerçevesinde Adıyaman’ın ilk Karye Dirim Merkezi Projesini Rezip köyümüzde açıyoruz. Bu proje çerçevesinde kadınlarımız yaptıkları umum işleri ile tıpkı zamanda sülale bütçelerine katkıda bulunurken, çocuklarımız ve gençlerimizde ilimle ve irfanla yetik olacaktır. İl Milli Yetişek Müdürlüğümüz bünyesinde ilimizde toplamda 52 köy dirim merkezi kurulması planlanmıştır. Zaman açılışını yaptığımız Karye Hayat Merkezimizin bünyesinde yetişkinler için Kuran-i Bonkör Öğrenme Kursu ve konuşma atölyesi adı altında biçki terzilik, el işi, örgü vb. faaliyetler yapılacaktır. Bu merkezin köyümüze uz ve güzel olmasını diliyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Rezip Köy Hayat Merkezinin açılışı kurdelesi kesildi. Küşat sonrası Ilbay Mahmut Çuhadar ve beraberindeki yıldız bilimi merkezi gezerek incelemelerde bulundu.

Share: