Kozalak Eğlek esnafı, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in ziyaretini anılarda yaşatıyor

Bursa’daki tarihi Kozalak Konak esnafı, 96 yaşında hayatını kaybeden İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth ile 14 yıl önceki ziyaretinde çektirdikleri fotoğrafları çerçeveleterek aksiyon yerlerinde sergiliyor.

Kraliçe 2. Elizabeth, eşi Edinburgh Dükü Prens Philip ile çıktığı Türkiye gezisi kapsamında 14 Mayıs 2008’da Bursa’ya gelerek Koza Eğlek’bile aksata yaptı, Yeşil Cami’ye ziyarette bulundu.

O dolaşma handa esnaflık işleyen ve mesleği bir yerde sürdüren hareket yeri sahipleri, ziyaretine ilgili fotoğraflarını dükkanlarında sergiledikleri Ece 2. Elizabeth’e, Koza Konak’ın tanıtımına katkılarından yağlık şükran duyuyor.

Esnaf Erdinç Şentürk, AA muhabirine, ince yıllardır Kozalak Konak’birlikte ipek kumaş konusunda işletmecilik yaptığını söyledi.

O dönemi milimi milimine yaşayanlardan biri olduğunu belirten Şentürk, Kraliçe 2. Elizabeth’in ziyaretinden geçmiş her şeyin kusursuz hazırlandığını ve kısık asayiş önlemi alındığını anlattı.

Hazırlanan programa göre, Ece’nin görüşme edeceği noktalar beyninde kişi hareket yerinin olmadığını nâkil Şentürk, şöyle konuştu:

“Burada mağazalarım var. O dönemde sağımda ve solumda dükkanlar belirlenmişti ülfet için. Ben ‘Bizim dükkanlara münasebet girmiyor Kraliçe?’ diyerek üzüldüm bittabi. Ece geldiğinde ego da kapının uğrunda amade bulunmuştum. İş yerlerini konuşma edeceği tam göz göze geldik ve ‘Buyurun’ der kabilinden aynı cereyan yaptım. Çokça hafiften tabiatıyla, çok abartmadan. Yanındaki onu yönlendiren kadın üstelik biraz geride kaldı. Öyle olunca üstelik çabucak bizim dükkana girdi ve alışveriş yaptı. Türk motifli fular aldı. Kozalak Han için çok büyük benzeri reklam oldu. Bursa üzere tıpkısı reklam oldu. Burada 1,5 saatini geçirdi Ece. Alt katta aşındırmak yedi. Acun protokol listesinde ikinci tam olan bir insandan bahsediyoruz. Ziyaretinden sonra gittiği yerlerde yüzde 30 turizm potansiyelini artırıyor. Haddinden Fazla adamakıllı tıpkı reklam konusu oldu o çağ için.”

Tıpkısı karede olduğu fotoğrafı çocuklarına tasarruf etmek istiyor

Nihat Esmer de mülakat gerçekleştiğinde Koza Eğlek’ın topluluk yönetiminde olduğu için istikbal komitesinde bulunduğunu dile getirdi.

Karşılama yapılırken listede 12. tam saha aldığını bildiren Kara, “Kendisi geldiğinde karşılama yaptık. Sonrasında 700 yabanlık bire bir aşındırmak verildi hesabına. Yemekten bilahare bile yeniden kayırıcı tiran gezerek burayı dolaştı. Aksata yaptı, biraz malzeme aldı.” dedi.

Esmer, Kraliçe’nin Bursa ziyaretinin peşi sıra Koza Eğlek’da olumlu gelişmeler yaşandığını söyledi.

İyi tıpkı satış potansiyeli oluştuğunu kaydeden Kara, şöyle devam etti:

“Düzenlilik açısından o çağ hanımız kapalıydı. Saat 17.00’ye kadar tek kimesne içeriye alınmadı. Ondan sonra dahi 5 yıl işlemler boyuna arttı. Evcil ve ecnebi turistler sık sık gelmeye başladı. Ece ne aldı, neleri inceledi, zaaf ederek onlardan istediler. Yani buraya çok ziyaretçi akını oldu. Bizim için dahi böylelikle evire çevire tıpkı hatıra oldu. Bire Bir karede olduğumuz fotoğrafı dahi güzel bir hatıra adına kaldı bize. Bunu birlikte ayrıntılı yıllar saklayarak çocuklarıma çoğaltmak istiyorum.”

Şemsettin Tagu ise ziyarette Kraliçe 2. Elizabeth’e selam verdiğini ve bunun kendisi amacıyla pir ayrımsız yadigâr olduğunu belirtti.

Ece’nin haddinden fazla munis ayrımsız duruşu olduğunu anlatan Tagu, “İngilizler amacıyla serinkanlı derler ya tek anca değildi. Ziyaretin peşi sıra o senenin yer erdemli cirosunu mayısta yaptık. O yıla büyüklüğünde yemeden içmeden Kozalak Konak yaz aylarında aksiyon yapardı. Kraliçenin gelmesiyle kışın dahi gelişim yapmaya başladık. Hem domestik gezici hem birlikte Bursa’nın yerlisi Koza Konak’a gelmeye başladı. Yani gördüğüm kadarıyla bütün esnaf arkadaşlar kışın bile bundan sonra hisse senedi yapıyor. O ahit tanındı.” ifadelerini kullandı.Share: