Kuraklık çıban gösterdi, çiftçilere yağmur duasına çıkı çağrısı

Siirt site genelinde muhtemel yağışların benzeri türlü gelmemesi, üreticileri paslı ediyor. Yaşanan kuraklık riskinin artması üstüne Siirt Ziraat Odası Hüseyin Günbat, bölgedeki çiftçilere baran duasına çıkılması çağrısında bulundu.

Beklenen yağışların olmaması zımnında susuzluk tehlikesiyle karşı karşıya kâin Siirt’te, geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan üreticiler üzere baran duasına çıkmalarını talep fail Hüseyin Günbat, yağışların gelmemesiyle kuraklıkla karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

Çiftçilere yağmur duasına çıkmaları talebinde kâin Günbat, “İlimizde yağmurlar yağmadı nazik tıpkısı kuraklıkla alın karşıyayız. Ekinlerimizin hepsini ekmişiz bu süreçte dahi yağmur bekliyoruz, baran yağmasa haddinden fazla zorluklar yaşayacağız; özellikle üretim, hububat üstüne. Ektiğimiz hububatlar şu anda sarıkız gibi görünüyor amma bugünden bilahare acilen yağmura ihtiyaç vardır ve meteorolojiye baktığımızda 10 güne büyüklüğünde bu bölgede yağmur görünmüyor bu nedenle tığ yumruk durumdayız, uykularımız kaçıyor, şeb uyuyamıyoruz. Bütün çiftçilerimizden, hep Müslümanlardan baran yağması üzere yakarış etmelerini, gerekirse hocalarla baran duasına çıkmalarını tavsiye mektubu ediyorum. İlimizde, bölgemizde ve ülkemizde yağmurların yağması için yakarış etmelerini istiyorum ve dilek ediyorum” dedi. – SİİRT

Share: