“Kusursuz kulak” Bager, gün batımı ve kamer ışığında Beethoven’ın “Ayışığı Sonatı”nı çaldı

Muş’ta duyduğu sesleri notaya dökebilme yeteneğine cemaat çırılçıplak görmez Bager Çalışcı, zaman batımında ve ay ışığında Beethoven’ın “Ayışığı Sonatı” parçasını çaldı.

Kale Mahallesi’nde kıpırdak ve “absolut” (kusursuz) kulağa cemaat 10 yaşındaki Çalışcı, kendini geliştirmek üzere ayrımlı alanlarda piyano çalmaya devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ödül ettiği piyanoyla eskimemiş besteler işleyen Çalışcı, haddinden fazla sevdiği ve örnek aldığı Beethoven’ın “Ayışığı Sonatı” eserini dönme batımında ve mehtap altında buyurmak istediğini babasına iletti.

Bunun konusunda oğlunu Muş’un Bağlar mevkisindeki ayrımsız tepeye ve Bitlis’in Tatvan ilçesinde Van Gölü kıyısına götüren ağababa Çalışcı, oğlunun çağ batımında ve ay ışığı altında istediği eseri çalmasını sağladı.

Hayalini gerçekleştirmenin mutluluğunu zihayat Bager’in piyanosundan yükselen tempo, Van Gölü’ndeki dalgaların sesiyle bütünleşti.

“Çokça mutluyum”

Bager Çalışcı, AA muhabirine, çok sevdiği Beethoven’ın doğup büyüdüğü yerleri gezme, konuşma defterlerine dokunma imkanının olmadığını söyledi.

Yaklaşık 3 yıldır piyano çaldığını belirten Çalışcı, şöyle devam etti:

“Beethoven’ı yaşıt alarak ona benzer besteler yapmaya çalışıyorum. 10 andıran beste yaptım. Ilk duyduğum seslerden haz oluşturuyorum arkası sıra beste yapmaya çalışıyorum. Absolut kulağa cemaat olduğum üzere doğadaki bilcümle sesleri algılayarak notaya dönüştürebiliyorum. Beethoven’a olan özlemimi ve sevgimi dindirmek üzere hem aktarılma batımında hem de Van Gölü kıyısında kamer ışığının altında, Beethoven’ın Ayışığı Sonatı parçasını çaldım. Haddinden Fazla mutluyum.”

“Bager’in hayallerini gerçekleştirmeye çalışıyoruz”

Baba Mehmet Çalışcı ise Bager’in, Beethoven’a olan özlemini görmek için bölüm batımında ve ay ışığı altında eserini eksiltmek istediğini söyledi.

Bager’in isteğini hesabına getirdiğini anlatım eden Çalışcı, “Oğlum kat sayı aldığı Beethoven kadar besteler yapmaya çalışıyor. ‘Beethoven Izdırabı’ diye niteleyerek bestesi var. Beethoven’ı rüyasında görüyor. Yere sakıt ve Beethoven’ın peşi sıra giden taşın çıkardığı seslerin notalarını alarak bire bir beste yapıyor. Yüksek yumuşak ve kesik ekşimik aynı beste. Aynı insanın ızdırabını ve endişesini ortaya çıkaracak ayrımsız işaret. Bager’in hayallerini gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Bugün birlikte onun amacıyla bu talebini adına getirdik.” diyerek konuştu.

Share: