Malatya Hayvanlar Bahçesinin sakinleri bu yıl 32 çocuk dünyaya getirdi

Malatya Büyükşehir Belediyesi Hayvan Bilimi Bahçesinde ceylan, kızıl geyik, lama, kurt, kanguru kadar muhtelif hayvan türlerinden 32 çocuk dünyaya geldi.

Battalgazi ilçesine sınırlı Orduzu Turgut Özal Gusto Parkı’nda kısaca 4 yıl evvel hizmet vermeye başlayan hayvan bilimi bahçesi, arslan, kaplan, kurt, kocaoğlan, lama, kanguru, ceylan ve deve kuşu kabilinden 78 türden 1300’ün üzerinde hayvana aile sahipliği yapıyor.

70 dönümlük alana oturmuş hayvanat bahçesindeki hayvan sayıları, kullanılmamış doğumlarla artıyor.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Zirai Hizmetler Ofis Başkanı Hanifi Acara, AA muhabirine, hayvan bilimi bahçesinin domuzuna bir ayazlık alanı olduğunu, sabık sene 54 bin ziyaretçiyi ağırladıklarını söyledi.

Bu yılın hayvanlar bahçesi açısından bereketli geçtiğini dile getiren Acara, “Hayvan Bilimi bahçemizde 32 kullanılmamış bala dünyaya geldi. Bu sene 6 ahu, 9 cüce aksi, ikişer beyaz zehir geyik, zer geyik, sanem keçisi, midilli, üçer karışık keçisi, aldanmaz, birer örümcek maymunu, lama ve kanguru doğdu.” diye konuştu.

Lama, ahu, kanguru ve keklik yavruları atıfet edildi

Türkiye’deki gayrı hayvanat bahçeleriyle iş birliği içre olduklarını, kullanılmamış doğan hayvanların benzeri kısmını ayrımlı illere gönderdiklerini tabir eden Acar, şunları aktardı:

“İki hafta önceki Kayseri Hayvanat Bahçesine 2 ceylan, birer lama ve kanguru ile 6 keklik hibe ettik. Daha evvel bile onlar bize hayvan göndermişti. Buradaki havyanlar genelde diğer hayvanlar bahçelerinde doğmuş ve yaşamışlar. “

İki baytar ve hizmet elemanlarıyla hayvanlara vacip bakımların yapıldığını anlatan Acar, “Kullanılmamış üyelerimizle bu arada zooloji bahçemiz henüz bile şenlenmiş olacak.” dedi.

Hayvanat bahçesinin mesire alanıyla iç içe olduğunu, belde illerden bile ziyarete gelenlerin bulunduğunu kaydeden Enerjik, şöyle devam etti:

“Sabık yıl 54 binden fazla emanet hayvanat bahçesini musahabe etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın talimatları doğrultusunda okullardan takım halinde mevrut öğrencilerden üstelik ücret almıyoruz. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile aksiyon birliğimiz var. Malatyalı hemşehrilerimiz kadar mülk dışından gelenler var, Adıyaman, Elazığ ve Sivas’tan ziyaretçiler geliyor.”

Share: